menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Bojiště a dějiny Jižní Afriky

Mírumilovná provincie KwaZulu Natal na východě Jihoafrické republiky byla kdysi dějištěm krvavých bitev mezi kmeny Zulů, Brity a Búry. Pokud vás zajímá historie, vypravte se na bojiště po cestě do Dračích hor a projděte si s průvodcem tato místa, která jsou tak zásadní pro pochopení jihoafrických dějin.

Kdy cestovat: celoročně

Kam cestovat: Jihoafrická republika

Kolik času potřebuji: 2 - 3 noci

Ze zelených otevřených plání vystupují do výšky skalní útvary, na obzoru jsou v dálce vidět Dračí hory. Jste v “Battlefields” (bitevní pole). Dnes je to klidná pohodová krajina, ale v 19. století byla tato oblast severního KwaZulu-Natal bojištěm, když se britské, búrské a zuluské armády střetly v několika krvavých válkách. Tisíce lidí byly zabity a jejich těla byla v některých případech pohřbena pod hromadami bílých kamenů, které stále můžete vidět rozseté po krajině (země byla příliš tvrdá na to, aby se daly vykopat tradiční hroby).

V doprovodu některých z nejlepších průvodců této oblasti si můžete bojiště projít. Když si prohlédnete krajinu a pozůstatky kamenných pevností, váš průvodce vám podrobně vylíčí události, které vedly k bitvám, taktiku v boji a životy zúčastněných bojovníků Zulu i britských vojáků. Battlefields je země, která odráží jihoafrickou krutou minulost. Když se ubytujete v této oblasti a vyrazíte na půldenní nebo celodenní prohlídku každého bojiště, pochopíte jihoafrickou historii a mentalitu dnešních obyvatel – Britů, Búrů i kmene Zulu. Naši zkušení průvodci oživují historii mnoha příběhy. Nudu tu nezažijete. Jako bonus se setkáte zblízka s jihoafrickým venkovem.

Kdy navštívit Battlefields
Bojiště můžete navštívit v kteroukoli roční dobu, teploty zůstávají příjemné i v zimě. Mějte na paměti, že déšť je pravděpodobnější mezi listopadem a březnem.

 

Bojiště Isandlwana a Rorke’s Drift – Britové vs Zulu

Tyto dvě bitvy se odehrály ve stejný den (22. ledna 1879) a obvykle je projdete v rámci jedné celodenní prohlídky. V malé skupině nebo privátně vás vede průvodce, který je odborníkem v této oblasti a může vám odpovědět na jakékoli otázky, které máte, když se budete toulat kolem.

Jedenáct dní poté, co Britové napadli Zululand – domov nejsilnějšího afrického kmene Zulu – asi 20 000 zuluských válečníků zaútočilo na britské síly a přemohlo je na úpatí kopce Isandlwana. Váš průvodce popíše, jak Zuluové vytvořili formaci s „buvolími rohy“ a jak touto vlastní taktikou obklíčili Brity ze všech stran, než zaútočili. Všichni kromě 300 z 1500 britských vojáků byli zabiti. O bitvě u Isandlwana se dodnes učí na britských vojenských školách jako a jedné z nejhorších porážek britské koloniální armády.

Když se díváte na bojiště z vyvýšené pozice, je těžké pochopit vytrvalost a statečnost zuluských válečníků, když útočili do britských jednotek vybavených střelnými zbraněmi. Většina z bojovníků Zulu byla vyzbrojena pouze assegai (železnými kopími), ve srovnání s puškami, které měl jejich nepřítel.

Poté sestoupíte na samotné bojiště, kde bílé hromady kamení a mohyly pokrývají kosti dávno padlých jednotek vojáků. Každá mohyla pojme asi deset vojáků, takže je snadné pochopit rozsah zkázy.

Poté vás váš průvodce zavede do nedaleké historické nemocnice Rorke’s Drift. Zdejší řeka Buffalo tvořila hranici mezi územími Britů a Zuluů, takže tato oblast byla strategicky důležitá pro obě strany. Večer 22. ledna 1879 bránilo jen něco málo přes 150 britských vojáků zdejší polní nemocnici proti 4 000 zuluským válečníkům. Jejich úspěch a vítězství vyústilo v udělení 11 Viktoriin křížů – rekordní počet předaných vyznamenání po jediné bitvě.

Bitva o Spioenkop – Britové vs Búrové

Největší kopec v regionu Spioenkop, byl dějištěm dvoudenní bitvy mezi britskými a búrskými silami ve dnech 23. a 24. ledna 1900. Britové se pokoušeli vysvobodit z obklíčení síly obležené v Ladysmith. Búrové, znalí dobře okolní krajiny, o přicházejících Britech věděli a uměli využít výhodnou strategickou pozici na kopci. Výsledkem bylo 243 britských obětí ve srovnání s pouhými 63 na búrské straně. Při návštěvě s průvodcem uvidíte jednotlivé pozice, které každá strana zaujala na svahu. Váš průvodce také líčí události, které se zde odehrály, včetně rolí Winstona Churchilla jako kurýra a Gándhího jako nosiče.

Bojiště Blood River – Búrové vs Zulu

16. prosince 1838 na 470 Búrských farmářů zaútočila přesila asi 12 000 zuluských válečníků na březích řeky Ncome. Obě strany bojovaly v této bitvě o území poté, co Búrové byli donuceni opustit Kapskou provincii, která v té době již byla pod plnou kontrolou Britů. Navzdory velkému rozdílu v počtu bojovníků palebná síla Búrů zabránila v porážce a velkých ztrátách na životech. Naopak Zuluové byli zabíjeni po tisících a jejich krev zbarvila řeku do červena. Když budete stát na místě, kde by se bitva odehrála, váš průvodce vám pomůže pochopit to, co se toho dne odehrálo – příčiny, strategie, důsledky. Můžete se také dozvědět o mnoha dalších konfliktech, které následně vedly k mnoha násilným střetům v dalších desetiletích. Je to součást jihoafrické historie, která zde pro vás získá jiný obrázek než jaký se učíme ve škole. Pomůže vám lépe porozumět současné Jižní Africe.

Další zážitky

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.