menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Hluhluwe-iMfolozi – safari mezi nosorožci

Park Hluhluwe-iMfolozi se rozkládá v srdci provincie KwaZulu-Natal a směle konkuruje světoznámému Krugerovu národnímu parku. Rozkládá se na ploše 1000 km2 uprostřed nádherných zelených kopců. Park je proslavený velkou koncentrací nosorožců i bohatou rozmanitostí mnoha dalších druhů zvěře. Je domovem celé Velké pětky. A jako bonus leží nedaleko Indického oceánu s nekonečnými plážemi.

Kdy cestovat: duben - listopad

Kam cestovat: Jihoafrická republika

Kolik času potřebuji: 2 - 3 noci

Zde je dalších několik důvodů, proč máme safari park Hluhluwe-iMfolozi rádi a vracíme se sem:

Je to jedna z nejstarších afrických rezervací

V dobách zuluské svrchovanosti byl park Hluhluwe-iMfolozi součástí privátní lovecké obory krále Shaky Zulu. V roce 1895 získal oficiální status chráněné rezervace Hluhluwe Valley a Umfolozi Junction Game Sanctuary. Je to tak nejstarší rezervace v Africe. Během prvních desetiletí utrpěla několik ekologických škod, včetně epidemie moru skotu v roce 1898 a vysilujícího sucha v roce 1919. Ještě bizarnější a smutnější je, že v letech 1929 až 1952 docházelo v rezervaci k cílenému odstřelu zvěře. Likvidace byla prováděna v mylném přesvědčení, že divoká zvířata jsou nosičem mouchy tse-tse přenášející spavou nemoc. V roce byly rezervace Hluhluwe a iMfolozi sloučeny. Správa parku vytvořila koridor, který obě oddělené oblasti propojil.

Největší koncentrace nosorožců v Africe

Park Hluhluwe-iMfolozi má v historii ochrany nosorožců jedinečné místo. Je neuvěřitelné, že všichni poslední žijící nosorožci jižní bílí (správně nosorožci tuponosí) pocházejí z malé populace, která byla chráněna v rezervaci iMfolozi na počátku 20. století. Bílí nosorožci z iMfolozi byli později přemístěni, aby vytvořili chovné populace v desítkách dalších rezervací od Krugerova parku až po Keňu. Dnes je park Hluhluwe-iMfolozi domovem nejhustší populaci bílých nosorožců na světě – více než jeden dospělý jedinec na kilometr čtvereční a navíc zde žije více než 300 kriticky ohrožených nosorožců černých. Nosorožce v Hluhluwe-iMfolozi můžete pozorovat téměř při každé safari projížďce – ať organizované s místními rangery nebo při vašem self-drive programu z vašeho auta. Nosorožec černý se sice skrývá v hustších porostech, ale i zde je šance na jeho spatření nejlepší ze všech rezervací, kde se vyskytují.

Velká pětka okolo vás

Přestože nosorožci jsou pochopitelně středem pozornosti, v parku Hluhluwe-iMfolozi žije celá velká pětka. Sloni a buvoli jsou zde vidět téměř na každém safari. Hustota lví populace je srovnatelná s Krugerovým národním parkem a šance lvy vidět je také velku. I leopardů tu žije dost, ale jsou to samotářská a plachá zvířata, která jsou zřídkakdy k vidění.

Africký pes hyenovitý – lahůdka pro znalce

Africký pes hyenovitý je zařazen mezi nejohroženější šelmy kontinentu, jeho celosvětová populace se odhaduje na 4000 až 6000 jedinců. Žije ve smečkách o pěti až 50 jedincích, které loví společně. Jsou to inteligentní zvířata se silným sociálním cítěním a velmi hlubokými vazbami mezi jedinci ve smečce. Park Hluhluwe-iMfolozi je jedním z mála afrických parků, kde je tento společenský druh pravidelně pozorován. Vidět psa hyenovitého je vždy zážitek – zvířata jsou stále aktivní a v pohybu. Pokaždé je tak o zábavu postaráno.

Úžasný ptačí svět

Park Hluhluwe-iMfolozi je jednou z nejlepších lokalit pro pozorování ptáků v Jihoafrické republice. Seznam více než 340 druhů žijících v oblasti je toho důkazem. Důvodem je široká škála ekosystémů v celém parku – najdete tu vše od otevřených pastvin a akáciových savan až po mlžné lesy a mokřady.

Antilopy, gazely

Park Hluhluwe-iMfolozi je domovem mnoha druhů býložravců – antilop a gazel. Potkáte tu na safari krásné a nebojácné nyaly, velké kudu nebo hezky zbarvené lesoně. Samec nyaly patří mezi nejkrásnější antilopy – je to velkolepé zvíře s tmavě kaštanově šedou srstí přerušovanou bílými pruhy, černou hřívou a spirálovitými rohy ve tvaru lyry, které dorůstají délky až 80 cm. Park Hluhluwe-iMfolozi je také jednou z mála rezervací, kde můžete potkat jedny z nejmenších afrických antilop – chocholatky.

Pěší safari – protáhněte si nohy

Rezervace Hluhluwe-iMfolozi je jedna z mála státních/provinčních rezervací, která nabízí pěší safari. Pěší safari nabízejí většinou jen privátní rezervace, které jsou ale násobně dražší. Také proto je možnosti pěšího safari důvodem, proč do Hluhluwe-iMfolozi zamířit. Na pěším safari se soustředíte na menší zvířata, ptáky a bezobratlé. Vnímáte vůně, zvuky, stopy, rostliny… Skutečnost, že se i při pěším safari můžete setkat s nosorožcem, buvolem nebo slonem, však dává zážitku silnější náboj.

Seznamte se s tradiční kulturou Zuluů

Park Hluhluwe-iMfolozi leží v srdci provincie KwaZulu-Natal, v níž – jak napovídá její název – početně převažuje kmen Zulu. Tento kmen byl kdysi (v 18. – 19. století) nejsilnějším v celé Africe a jeho království ovládalo území srovnatelné s Římskou říší – od jihu kontinentu až do dnešní Tanzanii. Několik kulturních center v okolí parku nabízí příležitost poznat tradiční kulturu a zvyky Zuluů. Můžete navštívit inyangu (tradičního bylinkáře) nebo sangomu (šamana, duchovního věštce a léčitele) nebo představení tradičního bubnování, zpěvu a tance. Je to dnes již pouze turistická atrakce, nicméně to kulturu tohoto kdysi mocného kmene představí a přiblíží.

Další zážitky

vinice kapsko, Kapské Město vinice, víno jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika, ochutnávka vína, zájezd za vínem

Vinice v Kapsku

Tradice pěstování vinné révy v Kapsku sahá až do poloviny 17. století. První a nejstarší jihoafrickou láhev vína z roku 1659 už zde sice neochutnáte, ale vydejte se na návštěvu jakéhokoliv z téměř 150 kapských vinařství a nebudete litovat. Úžasná krajina s vinicemi pokrývající svahy hor skrývá nádherné farmy postavené ve stylu staré holandské architektury, kde vás při návštěvě rozmazlí skvělým vínem, které často doprovází neméně výtečná kuchyně. Při pikniku v zahradách na vinici se vám nebude chtít tento ráj opustit…

Přidat do záložek Nezávazně poptat

knysna forest přírodní rezervace, knysna, garden route, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika

Knysna Forest

Prastarý původní horský les, který se proměnil v civilizovanou džungli. Knysna Forest vás zve k pěší túře, vyjížďce na horském kole nebo pozorováním místní fauny a flóry. Kousek za městem tak objevíte nádhernou divokou přírodu, vzácné druhy ptáků a možná potkáte i slony…

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Hermanus, pozorování velryb, velryby jižní Afrika, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika

Hermanus – nejen velryby

Hermanus je malebné městečko na jižním pobřeží, jehož návštěvu rozhodně nesmíte vynechat v sezoně velryb, tedy v období jihoafrické zimy. Ubytujte se v jednom z hotelů na pobřeží a při troše štěstí budete moct pozorovat velryby přímo z postele! I mimo sezónu je Hermanus příjemnou zastávkou při putování Jihoafrickou republikou, relaxovat můžete procházkami podél oceánu zakončenými výborným jídlem v jedné z místních restaurací, které bude doprovázet stejně dobré víno z nedalekých vinic.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Tsitsikamma, řeka Storms, garden route, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika, bloukraans most bungee, otter trail jižní afrika

Tsitsikamma – mezi oceánem a skalami

NP Tsitsikamma je park malý rozlohou, ale velký svojí krásou a nabízenými zážitky. Park se “tísní” mezi azurově modrým Indickým oceánem, lemovaným divokými útesy, a horami, které vystupují přímo z oceánu a tyčí se vysoko nad vás. Tsitsikamma je malý přírodní zázrak pro svoji scénickou krásu a fotogeničnost.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

zájezd jihoafrická republika, safari jihoafrická republika, safari botswana, safari Kgalagadi, safari lev, zájezd jižní afrika

Kgalagadi Transfrontier Park – lev s černou hřívou v Kalahari

Chcete zažít pocit nekonečného prostoru, ohromujících obzorů a naprosté svobody? Vydejte se do pouště Kalahari… jedinečná příroda, která je domovem mnoha druhů zvířat adaptovaných na přežití v těchto extrémních podmínkách: přímorožci, antilopy skákavé, lvi, levharti a gepardi. Stejným lákadlem jako jsou zvířata, jsou i fantastické přírodní scenérie vytvářené červenými písečnými dunami.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Kapské Město, Hout Bay, Mys dobré naděje, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika

Mys Dobré naděje – příběhy mořeplavců

Zhruba 70 km jižně od Kapského Města leží asi nejikoničtější místo v celé Africe – NP mys Dobré naděje. Je to skalisko, která se však stalo symbolem Afriky a námořních objevů. Prožijete den uprostřed kapské přírody, projdete se fynbossem (typickou místní vegetací v národním parku), budete obdivovat luxusní předměstí Kapského Města, uvidíte tuleně, tučňáky, pštrosy, otevřou se vám úžasné výhledy na nekonečný oceán.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

zájezd jihoafrická republika, poznávací zájezd na safari, safari NP Addo Elephant, safari, sloni, addo elephant safari

Safari v NP Addo Elephant

Chcete-li spatřit největší suchozemské savce v divoké přírodě, navštivte národní park Addo Elephant. Žije zde více než 600 slonů, ale nejen jich … uvidíte zde také lvy, nosorožce, buvoly, zebry a antilopy, hyeny skvrnité nebo plachého levharta.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Stolová hora, Kapské Město, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika, zájezd na safari

Kapské Město – tady chci žít

Kapské Město je považováno za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Jeho poloha ve stínu ikonické Stolové hory přímo na břehu oceánu mu dodává jedinečné kouzlo. Na své dovolené zde si máte z čeho vybírat: hory, vinice, historie nebo gastronomie, nádherné pláže nebo bujarý společenský a noční život na Waterfrontu – dopřejte si něco z toho, nebo všechno, přesně podle vaší nálady.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Dračí hory, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika, Sani Pass, treky v horách, afrika túry

Dračí hory – ráj horské turistiky

Milovníci turistiky a pěších výletů nesmí při návštěvě Jihoafrické republiky vynechat Dračí hory. Podle náročnosti si zde vybere každý – najdete tady sotva hodinové trasy na procházky, celodenní túry i několikadenní přechody. Kromě nádherné přírody budete na svých výletech v Dračích horách obdivovat tisíce let staré skalní kresby křováků. Sbalte si pohorky a vyrážíme …

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Isandlwana - historie JARu, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika, poznávací zájezd na safari

Bojiště a dějiny Jižní Afriky

Mírumilovná provincie KwaZulu Natal na východě Jihoafrické republiky byla kdysi dějištěm krvavých bitev mezi kmeny Zulů, Brity a Búry. Pokud vás zajímá historie, vypravte se na bojiště po cestě do Dračích hor a projděte si s průvodcem tato místa, která jsou tak zásadní pro pochopení jihoafrických dějin.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

impala, Kruger, Krugerův národní park, safari kruger, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika

Krugerův národní park – safari

Stačí jen slyšet název tohoto národního parku a každému se hned vybaví africké safari. Na území rozlohou přibližně odpovídající rozloze státu Izrael najdete neuvěřitelnou rozmanitost a množství africké zvěře a na své si zde přijdou i ornitologové. Ať zde strávíte den nebo týden, nebude se vám chtít tento kout africké přírody opustit. Vydejte se do buše v otevřeném terénním voze, nebo si dopřejte dobrodružství v podobě pěšího safari pod vedením zkušeného rangera a den plný zážitků zakončete drinkem při západu slunce…

Přidat do záložek Nezávazně poptat

knysna, garden route, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika, zahradní cesta, ústřice afrika

Knysna – ústřice, příroda, zábava

Knysna je příjemné letovisko na břehu laguny na jižním pobřeží Indického oceánu. Kromě milovníků přírodních krás, outdoorových aktivit a golfu je Knysna oblíbenou destinací pro labužníky. Zdejší ústřice a mořské plody jsou vyhlášené. Na konci dne se vydejte na plavbu lodí po poklidné hladině laguny a pozorujte západ slunce se skleničkou sektu v ruce …

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Robberg Nature Reserve, Plettenberg Bay, garden route, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika

Plettenberg Bay – Garden Route

Nádherné přírodní scenérie, dlouhé písečné pláže, uličky lemované kavárnami a restauracemi, poklidná atmosféra maloměsta … to vše činí z Plettenberg Bay jednu z nejoblíbenějších jihoafrických dovolenkových destinací. Plett, jak město místní nazývají, by nemělo chybět na žádném seznamu zastávek při projíždění Garden Route.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Kalahari, rozkvetlá poušť, přímorožec, poznávací zájezd jihoafrická republika, zájezd jihoafrická republika, safari kalahari, namaquland jižní afrika

Namaqualand – rozkvetlá poušť

Když v srpnu a září rozkvete poušť na severu Jižní Afriky, je to jako božský zázrak. Z vyprahlých nekonečných dun a pahorků se, jako mávnutím kouzelného proutku, stane rozkvetlá zahrada. Během pár dní se poušť promění v pestrobarevný koberec květin. Chce se vám opravdu vykřiknout božské: “A stal se zázrak”.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.