menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Pohoří Atlas – pěšky, na kole, 4×4

V Atlasu najdete úrodná údolí, vysoké zasněžené štíty hor, mnoho tras pro pěší turistiku i stezky pro horská kola. Na svých cestách objevíte odlehlé vesnice a nad vámi se budou tyčit zasněžené vrcholky nejvyššího pohoří severní Afriky. V neposlední řadě sem můžete vyrazit na prašné cesty ve vozech 4×4.

Kdy cestovat: duben - květen, září - říjen

Kam cestovat: Maroko

Kolik času potřebuji: 2 - 5 dní

Tři pásma pohoří Atlas tvoří výraznou, někdy až zdánlivě nepřekonatelnou bariéru mezi vyprahlou Saharou a mírnějším pobřežním klimatem Maroka. Prostřední z těchto pohoří, Vysoký Atlas, začíná v blízkosti Atlantiku a z Agadiru se táhne severovýchodním směrem tam, kde se nacházejí některé z nejautentičtějších kulturních oblastí Maroka. Vysoký Atlas nabízí jedny z nejlepších příležitostí pro pěší turistiku.

Djebel Toubkal je nejvyšší hora země, která se nachází právě v pohoří Vysoký Atlas necelé 2 hodiny jízdy z Marrákeše. Po celý rok láká na své svahy mnoho milovníků outdoorových aktivit. Skvělé podmínky pro dobrodružství v přírodě nabízí také pohoří Ríf na severu země v blízkosti modrého města Chefchaouen.

Denní túry

Budete procházet poli s rajčaty a sady obtěžkanými fíky a stromy s granátovými jablky. Místní průvodce vám natrhá čerstvé ovoce a pozve vás k ochutnání místních produktů, jako jsou bílé fíky. Při túrách okolními údolími uvidíte vodopády, budete procházet malými berberskými vesnicemi, které stojí na svazích hor. Tyto osady jsou postaveny z hrubých kamenů a nepálených cihel, s tradičními plochými střechami. Domky jsou postavené tak, že téměř splývají s okolní krajinou.

Na celodenních procházkách pohořím Atlas vás pozveme na oběd do místní berberské rodiny. Je to zážitek, který bychom vám bez váhání doporučili. Nahlédnete do kultury a každodenního života původních obyvatel Maroka. Vaše pohoštění začíná venku. Sedíte na nízkých stoličkách na dvoře a pijete mátový čaj, zatímco se v tradiční peci ve tvaru úlu peče chléb. Poté vstoupíte do domu, kde si pochutnáte na berberském chlebu, kuskusu a masovém nebo zeleninovém tajinu.

Mátový čaj je důležitou součástí berberské pohostinnosti. Velké svazky máty se vkládají do horní části kuželovitého víka konvice. Po přidání cukru hostitel čaj nejméně dvakrát vylije, aby ho provzdušnil, a konvici drží vysoko ve vzduchu, aby proud tekutiny šplouchal do sklenic pod ní. Je to obyčejný, ale poutavý rituál přípravy čaje.

Vícedenní treky

Pokud se chcete vydat na delší nebo vícedenní treky do vyšších nadmořských výšek, vezmeme vás do vesnice Imlil položené ve výšce téměř 2 500 m, poblíž úpatí hory Toubkal (4.186 m). Do Imlilu je to zhruba 90 minut jízdy autem z Marrákeše.

Krajina v okolí je skalnatější a cesty jsou strmější a drsnější. Je zde mnoho stezek a tras. Můžete vyrazit třeba na pětihodinovou túru do odlehlého údolí Azzaden. Kolem Imlilu je k dispozici několik typů ubytování pro dvoudenní nebo dokonce třídenní túry. Je možné se ubytovat také v berberské rodině nebo kempovat na svazích kopců. Vše je o vaší chuti po dobrodružství i potřebném pohodlí. Táboření zde neznamená drsný život: doprovází vás průvodce a soukromý kuchař, zatímco vaše zavazadla nese mula. Stany jsou pohodlné, s pořádnými matracemi a odděleným sociálním zařízením.

Případně můžete přenocovat v malém hotelu Toubkal Lodge, který byl postaven podle eko zásad trvale udržitelného rozvoje a ve spolupráci s místními obyvateli. Pokoje jsou jednoduché, ale všechny mají vlastní koupelnu, podlahové vytápění a kamna na dřevo.

Výstup na Mount Toubkal

Tuto túru s průvodcem lze absolvovat ve dvou nebo třech dnech. Na dvoudenní trase zvládnete většinu výstupů první den, než se utáboříte přes noc a druhý den brzy ráno vystoupáte na vrchol. Třídenní trasy jsou pomalejší. Při výšce 4 168 m představuje hora Toubkal riziko výškové nemoci, proto doporučujeme při delším pobytu menší, lokální aklimatizační túry. Výstup vás odmění výhledem na Vysoké a Protilehlé hory, v dálce se třpytí nekonečná Sahara.

Itinerář pro vás:

Z Tangeru do Marrákeše

Ať čekáte od Maroka cokoliv, budete překvapeni. Okouzlí vás přátelská atmosféra, pohostinní lidé, pořádek, čistota a především rozmanitá příroda, bohatý historický odkaz, památky i infrastruktura. Poznejte za 12 dní rozmanitost Maroka – kosmopolitní Tanger, královská města Meknes, Fez a Marrákeš, vystoupáte na duny na Sahaře, projedete Atlas křížem krážem a seznámíte se s filmařským řemeslem v Maroku.

Další zážitky

koželužny fes maroko, barvení kůží fes

Fez – návrat v čase do středověku

Fez již dávno přitahoval učence a filozofy, matematiky a právníky, astronomy a teology. Řemeslníci jim stavěli domy a paláce, králové obdarovávali mešity a medresy (náboženské školy) a obchodníci nabízeli exotické zboží z hedvábných cest a subsaharských obchodních stezek. Přestože Fez na počátku 19. století ztratil svůj vliv, zůstává mimořádně sebevědomým městem, jehož kulturní a duchovní linie návštěvníky okouzluje. V největší městské oblasti na světě bez aut zůstalo něco ze středověku: oslíci vozí zboží po spletitých uličkách a drobní řemeslníci se snaží vydělat si na živobytí stejně jako jejich předci.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

trh olivy, casablanca, maroko

Casablanca

Casablanca znamená ve španělštině „bílý dům“ a je pojmenována podle bělostných maurských budov, které se rozprostírají od pobřeží a dnes se mísí s věžáky a francouzskou koloniální architekturou. I když si při vzpomínce na Casablancu snadno představíme scény ze stejnojmenného filmu z roku 1942, ve skutečnosti se zde žádné záběry nenatáčely. Místo Casablancy, jejího alter ega z filmového plátna, tu najdete moderní město, kam přicházejí ambiciózní mladí Maročané, aby zde začali podnikat, a kde si v mezinárodních restauracích můžete odpočinout od tradičních tajinů.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

římské město volubilis u meknesu, maroko

Meknes a Volubilis

Jen kousek od Fezu leží další královské město Meknes. Osudy Meknesu, původně malého tržního města, se dramaticky změnily, když se v 17. století ujal vlády sultán Moulay Ismail. Pro královský dvůr byly postaveny obrovské paláce, harémy a kilometry hradeb s klenutými branami. Byl to krutý vládce, jehož odkaz je živý dodnes.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

sahara, maroko, let balonem nad saharou

Sahara – nekonečná poušť

Rozlehlá a vyprahlá poušť Sahara je největší písečnou pouští na světě. Je rozlehlá, pustá a její krajina je skutečně nadpozemská. Od dun až po oázy – je tu toho tolik k prozkoumání. A protože je to drsné a životu nepřející prostředí, které se neustále mění, nikdy se tu nemůžete nudit.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

modré město chefchaouen, uličky chefchaouenu

Chefchaouen – modré město

Pohled na modře nabarvené domy v Chefchaouenu položené uprostřed rezavě červeného pohoří Rif posetého zelenými keři nabídne úchvatnou podívanou. Modré město, jak je Chefchaouen nazýván, je zastávkou mezi Fezem a Tangerem. Ve fotogenickém starém městě můžete strávit den touláním se úzkými uličkami, ať už s průvodcem, nebo na vlastní pěst. Proč jsou domy nabarvené na sytou modrou? To je dodnes záhada.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Jamaa El Fna náměstí v Marrákeši, Maroko

Marrákeš – Červené město

Marrákeš, známý jako Rudé město, je proslulý svou starou medinou, četnými súky, starobylými paláci, jako je palác Badi a palác Bahia, pozoruhodnou mešitou Koutoubia, slavným náměstím Jemaa el-Fna a královskou hrobkou. Najdete tu lázně pro potěchu těla i duše a skvěle se tu najíte. Marrákeš vždy lákal umělce a volnomyšlenkáře z celého světa. Objevíte jeho kouzlo i vy?

Přidat do záložek Nezávazně poptat

hotel mamounia marrákeš, hotel maroko, riad marrakeš

Marocké riady a kasby

Riad je tradiční marocký luxusní palác (dům) s vnitřní zahradou a dvorem, kde zažijete opravdovou atmosféru starých marockých časů v moderním pojetí. Často se jedná o bývalé domy obchodníků a šlechticů, které byly modernizovány pro pohodlí dnešních hostů. Většina z nich má střešní terasu, malý bazén a někdy i lázně a hammam. Některé luxusnější riady se pyšní zahradami plnými zelených pomerančovníků, zdobených fontán a skrytých malých koutků, kde si můžete vychutnat mátový čaj nebo luxusní soukromou večeři.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.