menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Marrákeš – Červené město

Marrákeš, známý jako Rudé město, je proslulý svou starou medinou, četnými súky, starobylými paláci, jako je palác Badi a palác Bahia, pozoruhodnou mešitou Koutoubia, slavným náměstím Jemaa el-Fna a královskou hrobkou. Najdete tu lázně pro potěchu těla i duše a skvěle se tu najíte. Marrákeš vždy lákal umělce a volnomyšlenkáře z celého světa. Objevíte jeho kouzlo i vy?

Kdy cestovat: celoročně

Kam cestovat: Maroko

Kolik času potřebuji: 2 - 3 noci

Marrákeš je čtvrtým největším městem Marockého království. Ačkoli zde berberští zemědělci žili již před staletími, město bylo založeno ve 12. století. V té době byly budovy postaveny z červeného pískovce.

Od založení města tradice vyžaduje, aby všechny budovy měly červenou nebo okrovou barvu. Z tohoto důvodu se Marrákeši často říká „červené město“ nebo „město okrové“. Jediné výjimky z barvy budov se týkají náboženských nebo oficiálních vládních budov.

Marrákešská čtvrť Medina je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Mnoho z nejzajímavějších míst v Marrákeši se nachází právě v medině, včetně mešity Koutoubia, kasby (trhů), saadských hrobek, paláce Bahia, madrasy Ben Youssef, náměstí Jamaa El-Fnaa a dalších.

Uvidíte hradby, které obklopují staré město a jsou vysoké asi 6 metrů, s přibližně 200 věžemi. Je zde 20 mohutných vstupních bran do starého města. Marrákeš je zajímavou směsicí historických památek a moderních budov, které se nějakým způsobem prolínají a vytvářejí zajímavé město, které stojí za návštěvu.

Palác Bahia

Palác Bahia je jednou z nejzajímavějších památek v Marrákeši. Byl postaven na konci 19. století jako největší palác své doby a mísí se v něm islámský a marocký styl.

Nechal jej postavit velkovezír Si Moussa a později jej rozšířil a zvelebil jeho syn Abu „Bou“ Ahmed. Je to ohromující a elegantní příklad islámské a maurské architektury s malovanými cedrovými stropy, vyřezávaným štukem a bohatě zdobenou keramikou.

Palác byl pojmenován Bahia, neboli „lesk“, podle královy nejoblíbenější manželky. Součástí paláce je zahrada s pokoji, které se otevírají na nádvoří. Má 150 pokojů a harémovou část, v níž žilo 24 žen. Mnohá vylepšení byla provedena proto, aby se vyhovělo Bouovým přáním uspokojit své ženy z jeho poměrně velkého harému. Ženy nesměly palác opouštět, takže se z něj stalo jakési třpytivé vězení. Do budovy také nesměli vstoupit žádní muži kromě krále a eunuchů.

Náměstí Jemaa El-Fnaa

Na marrákešských trzích je stále živo. Jsou chaotické, hlučné a nepřehledné. Jsou však také fascinující, zajímavé a vzrušující. Uvidíte zaklínače hadů, lidi venčící opice na vodítku, lidi smlouvající o ceně koření a všechny možné produkty a prodejce, které byste nikdy nečekali.

Pokud chcete něco nakoupit, připravte se na vyjednávání, alespoň pokud chcete nakoupit za dobrou cenu. Je to skvělé místo pro pozorování lidí a spoustu zábavy při sledování „divadla“ smlouvání. Na prodej je prakticky cokoli, co si dokážete představit. Mezi speciality patří koření, keramické předměty, jídlo a ovoce, kožené zboží, cetky všeho druhu i falešné kopie světových značek.

Madrasa Ben Youssef

Madrasa Ben Youssef byla kdysi největší islámskou školou v Maroku i v severní Africe. Byla založena ve 14. století a v polovině 16. století byla doplněna o zdobnou výzdobu za éry Saadů.

Nad vstupními dveřmi se nachází moudrý nápis: „Vy, kteří vstupujete do mých dveří, nechť jsou vaše nejvyšší naděje překonány.“

Nachází se zde hlavní nádvoří s mělkým bazénem se dvěma galeriemi pod širým nebem a studentskými kolejemi po obvodu. Výzdoba vzdává hold andaluské architektuře se zahradami, fontánami a složitě zdobenými stěnami z dlaždic a štuků.

Mešita Koutoubia

Mešita Koutúbia je největší mešitou ve městě a místem, které při návštěvě Marrákeše nemůžete vynechat. Věž minaretu se tyčí do výšky více než 77 metrů. Je to působivá stavba. V noci je osvětlená a stojí za to ji vidět jak ve dne, tak v noci. Její eleganci můžeme obdivovat jen zvenku. Dovnitř smí jen muslimové.

Protože žádná budova v muslimském městě nesmí být vyšší než mešita, je to nejvyšší stavba v Marrákeši. Je to tak i užitečný orientační bod při prohlídce centra města.

Jardin Majorelle

Trvalo více než 40 let, než zahrada Jardin Majorelle plně ožila pod rukama obětavého a talentovaného francouzského malíře Jacquese Majorella. Tato okouzlující zahrada byla jeho mistrovským dílem. Byla dokončena v roce 1962 a stala se živou verzí nádherného obrazu.

V zahradě najdete bambusový háj, banánovníky, jezírka plná lilií, fontány a mramorové bazény. Všude se objevují jasné barvy, včetně barvy, která se stala známou jako „Majorelle Blue“.

V posledních letech umělcova života zchátrala. Její krásu objevili Yves Saint Laurent a Pierre Bergé, kteří ji koupili v roce 1980, když se dozvěděli, že má být zbourána. Založili restaurátorský projekt a s láskou obnovili zahradu do její původní podoby. Když Saint Laurent v roce 2008 zemřel, byl jeho popel rozptýlen právě zde.

Itinerář pro vás:

Z Tangeru do Marrákeše

Ať čekáte od Maroka cokoliv, budete překvapeni. Okouzlí vás přátelská atmosféra, pohostinní lidé, pořádek, čistota a především rozmanitá příroda, bohatý historický odkaz, památky i infrastruktura. Poznejte za 12 dní rozmanitost Maroka – kosmopolitní Tanger, královská města Meknes, Fez a Marrákeš, vystoupáte na duny na Sahaře, projedete Atlas křížem krážem a seznámíte se s filmařským řemeslem v Maroku.

Další zážitky

Pohoří Atlas – pěšky, na kole, 4×4

V Atlasu najdete úrodná údolí, vysoké zasněžené štíty hor, mnoho tras pro pěší turistiku i stezky pro horská kola. Na svých cestách objevíte odlehlé vesnice a nad vámi se budou tyčit zasněžené vrcholky nejvyššího pohoří severní Afriky. V neposlední řadě sem můžete vyrazit na prašné cesty ve vozech 4×4.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

sahara, maroko, let balonem nad saharou

Sahara – nekonečná poušť

Rozlehlá a vyprahlá poušť Sahara je největší písečnou pouští na světě. Je rozlehlá, pustá a její krajina je skutečně nadpozemská. Od dun až po oázy – je tu toho tolik k prozkoumání. A protože je to drsné a životu nepřející prostředí, které se neustále mění, nikdy se tu nemůžete nudit.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

modré město chefchaouen, uličky chefchaouenu

Chefchaouen – modré město

Pohled na modře nabarvené domy v Chefchaouenu položené uprostřed rezavě červeného pohoří Rif posetého zelenými keři nabídne úchvatnou podívanou. Modré město, jak je Chefchaouen nazýván, je zastávkou mezi Fezem a Tangerem. Ve fotogenickém starém městě můžete strávit den touláním se úzkými uličkami, ať už s průvodcem, nebo na vlastní pěst. Proč jsou domy nabarvené na sytou modrou? To je dodnes záhada.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

hotel mamounia marrákeš, hotel maroko, riad marrakeš

Marocké riady a kasby

Riad je tradiční marocký luxusní palác (dům) s vnitřní zahradou a dvorem, kde zažijete opravdovou atmosféru starých marockých časů v moderním pojetí. Často se jedná o bývalé domy obchodníků a šlechticů, které byly modernizovány pro pohodlí dnešních hostů. Většina z nich má střešní terasu, malý bazén a někdy i lázně a hammam. Některé luxusnější riady se pyšní zahradami plnými zelených pomerančovníků, zdobených fontán a skrytých malých koutků, kde si můžete vychutnat mátový čaj nebo luxusní soukromou večeři.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

koželužny fes maroko, barvení kůží fes

Fez – návrat v čase do středověku

Fez již dávno přitahoval učence a filozofy, matematiky a právníky, astronomy a teology. Řemeslníci jim stavěli domy a paláce, králové obdarovávali mešity a medresy (náboženské školy) a obchodníci nabízeli exotické zboží z hedvábných cest a subsaharských obchodních stezek. Přestože Fez na počátku 19. století ztratil svůj vliv, zůstává mimořádně sebevědomým městem, jehož kulturní a duchovní linie návštěvníky okouzluje. V největší městské oblasti na světě bez aut zůstalo něco ze středověku: oslíci vozí zboží po spletitých uličkách a drobní řemeslníci se snaží vydělat si na živobytí stejně jako jejich předci.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

trh olivy, casablanca, maroko

Casablanca

Casablanca znamená ve španělštině „bílý dům“ a je pojmenována podle bělostných maurských budov, které se rozprostírají od pobřeží a dnes se mísí s věžáky a francouzskou koloniální architekturou. I když si při vzpomínce na Casablancu snadno představíme scény ze stejnojmenného filmu z roku 1942, ve skutečnosti se zde žádné záběry nenatáčely. Místo Casablancy, jejího alter ega z filmového plátna, tu najdete moderní město, kam přicházejí ambiciózní mladí Maročané, aby zde začali podnikat, a kde si v mezinárodních restauracích můžete odpočinout od tradičních tajinů.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

římské město volubilis u meknesu, maroko

Meknes a Volubilis

Jen kousek od Fezu leží další královské město Meknes. Osudy Meknesu, původně malého tržního města, se dramaticky změnily, když se v 17. století ujal vlády sultán Moulay Ismail. Pro královský dvůr byly postaveny obrovské paláce, harémy a kilometry hradeb s klenutými branami. Byl to krutý vládce, jehož odkaz je živý dodnes.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.