menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Marrákeš – Červené město

Marrákeš, známý jako Rudé město, je proslulý svou starou medinou, četnými súky, starobylými paláci, jako je palác Badi a palác Bahia, pozoruhodnou mešitou Koutoubia, slavným náměstím Jemaa el-Fna a královskou hrobkou. Najdete tu lázně pro potěchu těla i duše a skvěle se tu najíte. Marrákeš vždy lákal umělce a volnomyšlenkáře z celého světa. Objevíte jeho kouzlo i vy?

Kdy cestovat: celoročně

Kam cestovat: Maroko

Kolik času potřebuji: 2 - 3 noci

Marrákeš je čtvrtým největším městem Marockého království. Ačkoli zde berberští zemědělci žili již před staletími, město bylo založeno ve 12. století. V té době byly budovy postaveny z červeného pískovce.

Od založení města tradice vyžaduje, aby všechny budovy měly červenou nebo okrovou barvu. Z tohoto důvodu se Marrákeši často říká „červené město“ nebo „město okrové“. Jediné výjimky z barvy budov se týkají náboženských nebo oficiálních vládních budov.

Marrákešská čtvrť Medina je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Mnoho z nejzajímavějších míst v Marrákeši se nachází právě v medině, včetně mešity Koutoubia, kasby (trhů), saadských hrobek, paláce Bahia, madrasy Ben Youssef, náměstí Jamaa El-Fnaa a dalších.

Uvidíte hradby, které obklopují staré město a jsou vysoké asi 6 metrů, s přibližně 200 věžemi. Je zde 20 mohutných vstupních bran do starého města. Marrákeš je zajímavou směsicí historických památek a moderních budov, které se nějakým způsobem prolínají a vytvářejí zajímavé město, které stojí za návštěvu.

Palác Bahia

Palác Bahia je jednou z nejzajímavějších památek v Marrákeši. Byl postaven na konci 19. století jako největší palác své doby a mísí se v něm islámský a marocký styl.

Nechal jej postavit velkovezír Si Moussa a později jej rozšířil a zvelebil jeho syn Abu „Bou“ Ahmed. Je to ohromující a elegantní příklad islámské a maurské architektury s malovanými cedrovými stropy, vyřezávaným štukem a bohatě zdobenou keramikou.

Palác byl pojmenován Bahia, neboli „lesk“, podle královy nejoblíbenější manželky. Součástí paláce je zahrada s pokoji, které se otevírají na nádvoří. Má 150 pokojů a harémovou část, v níž žilo 24 žen. Mnohá vylepšení byla provedena proto, aby se vyhovělo Bouovým přáním uspokojit své ženy z jeho poměrně velkého harému. Ženy nesměly palác opouštět, takže se z něj stalo jakési třpytivé vězení. Do budovy také nesměli vstoupit žádní muži kromě krále a eunuchů.

Náměstí Jemaa El-Fnaa

Na marrákešských trzích je stále živo. Jsou chaotické, hlučné a nepřehledné. Jsou však také fascinující, zajímavé a vzrušující. Uvidíte zaklínače hadů, lidi venčící opice na vodítku, lidi smlouvající o ceně koření a všechny možné produkty a prodejce, které byste nikdy nečekali.

Pokud chcete něco nakoupit, připravte se na vyjednávání, alespoň pokud chcete nakoupit za dobrou cenu. Je to skvělé místo pro pozorování lidí a spoustu zábavy při sledování „divadla“ smlouvání. Na prodej je prakticky cokoli, co si dokážete představit. Mezi speciality patří koření, keramické předměty, jídlo a ovoce, kožené zboží, cetky všeho druhu i falešné kopie světových značek.

Madrasa Ben Youssef

Madrasa Ben Youssef byla kdysi největší islámskou školou v Maroku i v severní Africe. Byla založena ve 14. století a v polovině 16. století byla doplněna o zdobnou výzdobu za éry Saadů.

Nad vstupními dveřmi se nachází moudrý nápis: „Vy, kteří vstupujete do mých dveří, nechť jsou vaše nejvyšší naděje překonány.“

Nachází se zde hlavní nádvoří s mělkým bazénem se dvěma galeriemi pod širým nebem a studentskými kolejemi po obvodu. Výzdoba vzdává hold andaluské architektuře se zahradami, fontánami a složitě zdobenými stěnami z dlaždic a štuků.

Mešita Koutoubia

Mešita Koutúbia je největší mešitou ve městě a místem, které při návštěvě Marrákeše nemůžete vynechat. Věž minaretu se tyčí do výšky více než 77 metrů. Je to působivá stavba. V noci je osvětlená a stojí za to ji vidět jak ve dne, tak v noci. Její eleganci můžeme obdivovat jen zvenku. Dovnitř smí jen muslimové.

Protože žádná budova v muslimském městě nesmí být vyšší než mešita, je to nejvyšší stavba v Marrákeši. Je to tak i užitečný orientační bod při prohlídce centra města.

Jardin Majorelle

Trvalo více než 40 let, než zahrada Jardin Majorelle plně ožila pod rukama obětavého a talentovaného francouzského malíře Jacquese Majorella. Tato okouzlující zahrada byla jeho mistrovským dílem. Byla dokončena v roce 1962 a stala se živou verzí nádherného obrazu.

V zahradě najdete bambusový háj, banánovníky, jezírka plná lilií, fontány a mramorové bazény. Všude se objevují jasné barvy, včetně barvy, která se stala známou jako „Majorelle Blue“.

V posledních letech umělcova života zchátrala. Její krásu objevili Yves Saint Laurent a Pierre Bergé, kteří ji koupili v roce 1980, když se dozvěděli, že má být zbourána. Založili restaurátorský projekt a s láskou obnovili zahradu do její původní podoby. Když Saint Laurent v roce 2008 zemřel, byl jeho popel rozptýlen právě zde.

Další zážitky

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.