menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Chefchaouen – modré město

Pohled na modře nabarvené domy v Chefchaouenu položené uprostřed rezavě červeného pohoří Rif posetého zelenými keři nabídne úchvatnou podívanou. Modré město, jak je Chefchaouen nazýván, je zastávkou mezi Fezem a Tangerem. Ve fotogenickém starém městě můžete strávit den touláním se úzkými uličkami, ať už s průvodcem, nebo na vlastní pěst. Proč jsou domy nabarvené na sytou modrou? To je dodnes záhada.

Kdy cestovat: březen - květen, září - říjen

Kam cestovat: Maroko

Kolik času potřebuji: 1 den

Světle modré budovy města se nacházejí převážně v medině, malém uzlu strmých dlážděných uliček, které se klikatí do kopce. Při procházce objevíte andaluské oblouky, skryté uličky a mnohé slepé uličky. Medina je dostatečně malá, abyste se v ní příliš neztratili (jen trošku), ale dostatečně hustá, aby vám zabrala celý den, pokud budete chtít.

O tom, proč místní obyvatelé své město natřeli na modro, se vedou dlouhé debaty. Někteří tvrdí, že obyvatelé používají tuto barvu kvůli její teoretické schopnosti odpuzovat komáry, jiní tuto tradici připisují přílivu židovských uprchlíků, kteří utíkali před pronásledováním během španělské inkvizice (nebo před holocaustem). Ať už je důvod jakýkoli, většina zdejších domů a obchodů má modrobílou až sytě indigovou barvu, díky níž se Chefchaouenu přezdívá „Modrá perla“.

Medina je plná řemeslníků prodávajících tradiční výrobky. Na stěnách úzkých schodišť najdete berberské náhrdelníky a náramky a na malých stolečcích zastrčených ve dveřích pestré marocké pantofle. Tkalci věší vlněné deky, klobouky, šály a koberečky na stěny a nad okna v uličkách nebo je úhledně skládají na stolky před svými obchůdky.

Centrálním náměstím města je Outa el Hammam, dlážděné náměstí lemované stromy, kterému dominuje kasba z červených hliněných cihel. Byla postavena v 15. století a od té doby prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes se v ní nachází etnografické muzeum, kde se můžete seznámit s historií a kulturou Chefchaouenu prostřednictvím vystavené keramiky, fotografií a zbraní. Uvidíte také historické ukázky tradičního rifského oděvu, který některé místní ženy stále nosí. Výstup na vrchol pevnosti vám otevře výhled na červené taškové střechy města. Pokud se vydáte opačným směrem dolů do podzemí, uvidíte žalář a vězeňské cely, kde Španělé věznili Abd el-Krima (místního vojenského vůdce) během povstání v Rífu ve 20. letech 20. století.

Podél řeky můžete pozorovat místní obyvatele, jak perou prádlo, a to buď na kamenitých březích, nebo v účelově vybudovaných krytých prostorách s vlnitými prkny na drhnutí.

Za zdmi medíny vytéká z pohoří Ríf řeka jako malý vodopád. Zde se vesničané scházejí, aby se během nejteplejších letních dnů ochladili a vyprali si oblečení.

Itinerář pro vás:

Z Tangeru do Marrákeše

Ať čekáte od Maroka cokoliv, budete překvapeni. Okouzlí vás přátelská atmosféra, pohostinní lidé, pořádek, čistota a především rozmanitá příroda, bohatý historický odkaz, památky i infrastruktura. Poznejte za 12 dní rozmanitost Maroka – kosmopolitní Tanger, královská města Meknes, Fez a Marrákeš, vystoupáte na duny na Sahaře, projedete Atlas křížem krážem a seznámíte se s filmařským řemeslem v Maroku.

Další zážitky

sahara, maroko, let balonem nad saharou

Sahara – nekonečná poušť

Rozlehlá a vyprahlá poušť Sahara je největší písečnou pouští na světě. Je rozlehlá, pustá a její krajina je skutečně nadpozemská. Od dun až po oázy – je tu toho tolik k prozkoumání. A protože je to drsné a životu nepřející prostředí, které se neustále mění, nikdy se tu nemůžete nudit.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

římské město volubilis u meknesu, maroko

Meknes a Volubilis

Jen kousek od Fezu leží další královské město Meknes. Osudy Meknesu, původně malého tržního města, se dramaticky změnily, když se v 17. století ujal vlády sultán Moulay Ismail. Pro královský dvůr byly postaveny obrovské paláce, harémy a kilometry hradeb s klenutými branami. Byl to krutý vládce, jehož odkaz je živý dodnes.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

hotel mamounia marrákeš, hotel maroko, riad marrakeš

Marocké riady a kasby

Riad je tradiční marocký luxusní palác (dům) s vnitřní zahradou a dvorem, kde zažijete opravdovou atmosféru starých marockých časů v moderním pojetí. Často se jedná o bývalé domy obchodníků a šlechticů, které byly modernizovány pro pohodlí dnešních hostů. Většina z nich má střešní terasu, malý bazén a někdy i lázně a hammam. Některé luxusnější riady se pyšní zahradami plnými zelených pomerančovníků, zdobených fontán a skrytých malých koutků, kde si můžete vychutnat mátový čaj nebo luxusní soukromou večeři.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

trh olivy, casablanca, maroko

Casablanca

Casablanca znamená ve španělštině „bílý dům“ a je pojmenována podle bělostných maurských budov, které se rozprostírají od pobřeží a dnes se mísí s věžáky a francouzskou koloniální architekturou. I když si při vzpomínce na Casablancu snadno představíme scény ze stejnojmenného filmu z roku 1942, ve skutečnosti se zde žádné záběry nenatáčely. Místo Casablancy, jejího alter ega z filmového plátna, tu najdete moderní město, kam přicházejí ambiciózní mladí Maročané, aby zde začali podnikat, a kde si v mezinárodních restauracích můžete odpočinout od tradičních tajinů.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Pohoří Atlas – pěšky, na kole, 4×4

V Atlasu najdete úrodná údolí, vysoké zasněžené štíty hor, mnoho tras pro pěší turistiku i stezky pro horská kola. Na svých cestách objevíte odlehlé vesnice a nad vámi se budou tyčit zasněžené vrcholky nejvyššího pohoří severní Afriky. V neposlední řadě sem můžete vyrazit na prašné cesty ve vozech 4×4.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Jamaa El Fna náměstí v Marrákeši, Maroko

Marrákeš – Červené město

Marrákeš, známý jako Rudé město, je proslulý svou starou medinou, četnými súky, starobylými paláci, jako je palác Badi a palác Bahia, pozoruhodnou mešitou Koutoubia, slavným náměstím Jemaa el-Fna a královskou hrobkou. Najdete tu lázně pro potěchu těla i duše a skvěle se tu najíte. Marrákeš vždy lákal umělce a volnomyšlenkáře z celého světa. Objevíte jeho kouzlo i vy?

Přidat do záložek Nezávazně poptat

koželužny fes maroko, barvení kůží fes

Fez – návrat v čase do středověku

Fez již dávno přitahoval učence a filozofy, matematiky a právníky, astronomy a teology. Řemeslníci jim stavěli domy a paláce, králové obdarovávali mešity a medresy (náboženské školy) a obchodníci nabízeli exotické zboží z hedvábných cest a subsaharských obchodních stezek. Přestože Fez na počátku 19. století ztratil svůj vliv, zůstává mimořádně sebevědomým městem, jehož kulturní a duchovní linie návštěvníky okouzluje. V největší městské oblasti na světě bez aut zůstalo něco ze středověku: oslíci vozí zboží po spletitých uličkách a drobní řemeslníci se snaží vydělat si na živobytí stejně jako jejich předci.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.