menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Chrámy v Yogyakartě – Jáva

Chrámy, historie, paláce, poezie, drama, hudba, balet, loutková představení… ano, to vše najdete v historickém města Yogyakarta. Přesto dvě z místních atrakcí lákají nejvíce návštěvníků – slavné chrámové komplexy Borobudur a Prambanan. Chrámy byly vybudované v 9.století; jeden jako komplex mahájánového buddhismu a druhý byl věnovaný hinduismu. Prambanan je největší hinduistický chrámový komplex v celé jihovýchodní Asii.

Kdy cestovat: duben - říjen

Kam cestovat: Indonésie

Kolik času potřebuji: 1 - 2 noci

Výlet do Yogyakarty není úplný bez návštěvy chrámů Borobudur a Prambanan. Tyto dva chrámy v Yogyakartě patří k nejznámějším stavbám v Indonésii a tvoří téměř povinnou zastávku na Jávě. Nenechte se zmást, v okolí Yogyakarty najdete stovku dalších chrámů, paláců a chrámečků, které jsou podobně zajímavé a nebudete u nich tolik turistů. Na našich zájezdech na míru vám cestu naplánujeme nejen podle vašich představ a přání, ale také se dokážeme vyhnout davům a objevit pro vás neprobádané cesty a cestičky.

Královské město Yogyakarta je jedním z asijských klenotů. Toto město vám poodhalí historii, kulturu, vzdělanost; a hlavně se vám zde odkryjete kouzlo a opravdový charakter Jávy. Živé ulice a trhy obklopují majestátní sultánský palác, kde stojí strážní v tradičních oděvech a pravidelně se tu konají představení tradičních orchestrů a stínových loutkářů.

Chrámy Borobudur a Prambanan patří k těm nejpozoruhodnějším, které uvidíte – Borobudur představuje největší a nejucelenější sbírku buddhistických soch na světě. Místní Buddhova svatyně se stavěla 75 let a byla postavena pro ty, kteří chtějí následovat ušlechtilou cestu osvícení. Severovýchodně od Yogyakarty se pak nachází obrovský hinduistický chrámový komplex Prambanan. Ten byl vybudován v polovině 9. století, tj. asi 50 let po Borobuduru. Předpokládá se, že byl postaven na oslavu návratu hinduistické dynastie na Jávu.

Borobudur
Chrámový komplex byl postaven v letech 750 až 850 n. l.. Když se však záhy přestal používat pro náboženské účely, zůstal po staletí pohřben pod vrstvami sopečného popela. O jeho rané fázi existence je tak známo jen málo. Teprve na počátku 19. století byl znovu objeven a teprve ve 20. století jej obnovili Holanďané do dnešní podoby.

Stovky Buddhových obrazů jen nehnutě vyhlížejí do okolních plání, ale ještě úchvatnější jsou překvapivě detailně propracované balkony a terasy, které vedou k ústřední stúpě. Zdejší sochy a dekorace vyprávějí příběhy o starých bozích a zvěčňují kdysi dávno vyhrané války a bitvy.

Prambanan
Chrám Prambanan je více než jen architektonickou památkou z 9. století. Je mystickým kulturním místem s bohatou a spletitou historií, se kterou vás seznámíme, abyste do hloubky pochopili skutečné kouzlo tohoto místa. Pro milovníky kultury a historie, které zajímá víc než jen exotické selfie před velkolepým chrámem, je to místo plné fascinujících legend, příběhů a osudů.

Prambanan je 47 metrů vysoký, o něco vyšší než Borobudur. Král ho nechal postavit na počest hinduistických bohů a také, po dlouhé éře buddhismu, na znamení návratu hinduistické dynastie na Jávu. Není známo, zda se tak stalo před stavbou Prambananu, nebo až po ní, ale díky politickému sňatku s princeznou Pramodawardhani z dynastie Syailendra se králi podařilo obě dynastie spojit a království vyznávalo jak hinduismus, tak buddhismus.

Původně se celý komplex skládal z 240 kamenných chrámů, ale z mnoha z nich zůstaly jen trosky. Komplex býval rozdělen do tří zón. Vnější zóna bývala obehnána hradbami. Ty však nepřežily staletí a dnes již neexistují. Je to otevřený prostor, který sloužil jako dvůr pro kněze nebo věřící. Ve střední zóně se nachází 224 malých svatyní uspořádaných do čtyř soustředných řad kolem centrálního areálu. Tyto svatyně se nazývají Candi Perwara, což znamená „strážní chrámy“. V centrální části jsou postaveny hlavní chrámy. Zde se nachází osm hlavních chrámů a osm menších svatyní, z nichž každá je působivě postavená a ozdobně vyřezávaná. Tři největší chrámy jsou zasvěceny třem podobám bohů v hinduismu: Brahma – Stvořitel, Višnu – Strážce a Šiva – Ničitel. Z těchto tří chrámů je Šivův největší a nachází se v samém centru města. Když byl chrám Prambanan poprvé postaven, byl ve skutečnosti zasvěcen právě Šivovi a byl po něm pojmenovaný Šivagrha neboli Šivův dům.

Itinerář pro vás:

Jáva a Bali plné zážitků

Vydejte se za poznáním tajemného ostrova Jáva i slavného Bali. Ukážeme vám mnoho úhlů pohledů na Indonésii a představíme skutečný život této obrovské země. Cestovat budete autem, rikšou, vlakem, na vodě i letadlem. Zažijete Indonésii pohledem místních a poznáte jejich každodenní život plný radostí i starostí.

Další zážitky

Potápění – Bali

Východní Bali je je mekkou potápěčů. Díky pohodové atmosféře a četným potápěčským lokalitám v blízkosti pobřeží je skvělým místem pro začátečníky i zkušené potápěče. Východní Bali nabízí potápění ke korálovým útesům bohatým na podmořskou faunu i flóru. Milovníci vrakového potápění si přijdou na své při ponoru k vraku lodi USS Liberty potopené během druhé světové války.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Rýžové terasy Jatiluwih – Bali

Největší rýžová pole na ostrově Bali si představte jako koberec mnoha odstínů zelené, které se před vámi odrážejí ve slunci na svazích okolních kopečků. Tento přírodní skvost právem patří do světového dědictví UNESCO. Samotný název se skládá ze dvou slov: „jati“ a „luwih“, která znamenají „obzvlášť“ a „zvláštní/dobrý/krásný“. A Jatiluwih „obzvlášť krásný“ opravdu je.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

varani na komodu, varani komodo, NP Komodo

Varani na Komodu – Komodo

Varan komodský, nebo-li komodský drak, je největší z varanů. Největší zaznamenaný kus vážil 166 kg a měřil přes 3 m délky. Běžně dosahují délky „jen“ cca 2,6 m a váží kolem 50 kg. I tak se jedná o pořádné macky, které můžete potkat jen na třech ostrovech na světě – Komodo, Flores a Rinca. Ukážeme vám je v jejich plné kráse a dozvíte se, jak se stravují, zda na vajíčkách sedí samec či samička nebo zda umí vylézt na strom.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Rafting na divoké řece Ayung – Bali

Peřeje řeky Ayung jsou divoké, avšak nijak nebezpečné. O vaše zážitky se postará kapitán, který dokáže najít ty nejdivočejší peřeje, nejtěžší vodní překážky a vy si tak můžete dosyta vychutnat dobrodružství, osvěžující divokou vodu i pohled na okolní zelenou džungli.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

sopka bromo indonésie, sopky jáva, bromo jáva

Výstup na sopku Bromo – Jáva

Východ slunce nad doutnajícím kráterem sopky Bromo je slovy nepopsatelný zážitek. Jste na úbočí sopky ve výšce přibližně 2.000 metrů nad mořem a čekáte na první sluneční paprsky. Jakmile je spatříte, rozehraje se nad vámi i kolem vás neopakovatelné představení slunce, barev a dýmu nad kráterem. Otevře se vám kýčovitě krásný výhled do okolní krajiny. Dnešní východ slunce stál za to brzké ranní vstávání. Zážitky jsou nezapomenutelné.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Šnorchlování s měsíčníkem a mantou – Bali

Už jste se někdy pod vodou setkali při potápění s „mackem“ vážícím přes 1.000 kg? Od července do září se vám to může stát na Bali. Ve zdejších chladivých proudech tu proplouvá mola mola, neboli měsíčník svítivý. Tato vzácná ryba dorůstá obrovských rozměrů. A pokud na Bali vyrazíte na potápění po zbytek roku, i tak to bude velký zážitek. Uvidíte manty obrovských, útesové žraloky, želvy a mnoho dalších velkých i drobných mořských krasavců.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Ostrov Padar – Komodo

Probudíte se za tmy na lodi zakotvené v zátoce u ostrova Padar. Otevřete oči, nasadíte čelovku a vyrazíte na nedaleký kopec. Tma pomalu ustupuje a první náznaky ranních paprsků prosvětlují obzor. Když se blížíte k vrcholu, začíná svítat. Tmavá noc ustupuje a slunce si hledá cestu nad oceán. Okolní svět se začíná vybarvovat. Slunce se pomalu vyhoupne nad horizont, který sledujete přes zátoky a okolní kopce Padaru. Ano, je to jeden z nejkrásnějších východů slunce, jaký můžete zažít.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

zájezd bali, dovolená bali, plážová dovolená exotika, zájezd bali, zájezd indonésie, dovolená indonésie, bali CK Leones, kurz vaření bali, ubud lekce vaření

Kurz vaření indonéské kuchyně – Bali

Každé vaření začíná nákupem, který je nedílnou součástí zážitku. Ráno vyrazíte s vaším kuchařem na trh nakoupit potřebné suroviny. Záleží jen na vaší šikovnosti a obchodním talentu, jestli vás nákup bude stát 20 korun, nebo vás místní prodejci přechytračí a zaplatíte za stejné zboží stovku. Smlouvání je balijský národní sport a budete tak ve značné nevýhodě. Po nákupu se přesunete na místní farmu, kde se za pomoci šéfkuchaře naučíte, jak si uvařit ta nejlepší jídla z indonéské kuchyně.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

vodopád indonésie, jáva, vodopád Madakaripura

Vodopády, koupání, túry – Jáva, Bali, Lombok, Sumatra

Hledáte na dovolené exotickou přírodu, koupání uprostřed zelené džungle a možnost vyrazit na túry do míst, která neobjevila masová turistika? Východní Jáva si vás získá. Když navštívíte některé z vodopádů, užijete si nádherné pohledy na majestátně padající vodu a budete žasnout nad okolní flórou a faunou. Návštěvu vodopádu si spojíte s pěší túrou, koupáním a úžasnými scenériemi.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Očistný rituál pod vodopády – Bali

Bali je ostrov jedinečný svým náboženstvím. Nezažít tuto nedílnou součást života místních obyvatel by proto byl až hřích. Nahlédněte pod pokličku toho, jak probíhají hinduistické ceremonie a očista těla i ducha. Projdete očistným rituálem, položíte dary místním bohům a odejdete jako noví lidé, zbaveni zátěže minulosti a s čistým štítem.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.