menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Wádí – rajská lázeň v pouštní krajině

„Wádí“ je arabský výraz pro údolí, která bývají zaplavena vodou. Vádí bývají po velkou část roku suchá, ale během monzunů se naplní vodou a vytvoří nádherné zelené oázy. Ve vádí kráčíte pěšky, brodíte se, plavete, slézáte skály. Nad vámi se tyčí kolmé stěny kaňonu vyhloubeného desítky metrů hluboko. Je to adrenalin a lázeň pro oči i duši současně. „Omán je úrodná země potoků, stromů, sadů a palmových hájů,“ napsal ve 14. století marocký cestovatel Ibn Battuta. Toto tvrzení platí dodnes a není lepší způsob, jak tuto zemi objevit, než projít její úžasná vádí. Poskytují chlad, stín a díky zavlažování i sady plné ovoce.

Kdy cestovat: říjen - duben

Kam cestovat: Omán

Kolik času potřebuji: 1 noc

Omán má ve své pouštní krajině celou řadu vádí, z nichž jsou mnohé oblíbenými cíli jak pro odpočinek, tak pro pěší turistiku. V některých vádí je voda celoročně a najdete tu křišťálově čistá jezírka. Osvěžující voda, stín a koupání činí z vádí fantastická místa pro pikniky a “azyl” před pouštním vedrem. Navzdory pestré a různorodé krajině v jejich okolí, se ve všech naskýtají krásné výhledy a nabízejí jedinečné zážitky.

Omán, nejkrásnější a nejklidnější ze všech zemí v Perském zálivu, se rozkládá mezi horami, plážemi a pouští. Je protikladem pozlátka, které je k vidění v sousedních Emirátech. Návštěva vádí je tak téměř povinná a cesta do Ománu by se bez koupele ve sladkovodním jezírku neobešla. Piknik s výhledem ze zeleného údolí na okolní vyprahlé skály je náš tip. Určitě tu nebudete jediní – chladné údolí láká také místní a atmosféra je opravdová, vřelá a relaxační. Během vaší dovolené v Ománu zcela jistě do programu zařadíme některé z našich nejoblíbenějších vádí.

Wadi Bani Khalid
Nejoblíbenější vádí v Ománu je položené mezi pouští, skalami a pobřežím. Lemují ho zelené pozemky osázené datlovníky. Vykoupejte se tu v křišťálově čisté vodě ve stínu mangovníků. V klidu si zaplavte v přírodním jezírku. Nad vodní hladinou stojí restaurace, kde se můžete osvěžit vychlazeným nápojem. O víkendu, kdy sem míří mnoho místních, se vydejte na krátkou procházku nahoru údolím k dalším přírodním bazénům. Vykoupejte se stranou dál od lidí. Případně se vydejte na pěší túru mezi dvěma sousedními a téměř opuštěnými vesnicemi. Tyto malé vesničky z hliněných domků s plochými střechami pokrytých zlatožlutým nátěrem dokreslují kolorit starého vesnického Ománu. Některé domy jsou zdobeny jednoduchými a barevnými freskami. Procházka touto krajinou probudí vaši fantazii: čistý vzduch, ostré slunce, strohá majestátnost soutěsek, hukot vody stékající po zavlažovacích kanálech, políčka, sladká vůně růže, granátových jablek, fíků a meruněk…

Wadi Shab
Chcete-li prozkoumat další z pěti nejkrásnějších vádí v Ománu, vádí Šáb, musíte do pohoří Hadžár do oblasti mezi Maskatem s Surem. Ve vádí Šáb se sladká voda stékající z hor mísí se slanou mořskou vodou. Abyste mohli do kaňonu vstoupit, musíte se sem nejdříve přeplavit na loďce. Až se dostanete přes “řeku

proti proudu” (spíše přeplujete klidné jezírko), pěšky pokračujete dál kaňonem podél vápencových roklí. Jdete vyschlým řečištěm a nad vámi se tyčí stěny kaňonu. Částečně jdete suchou nohou a část cesty musíte probrodit a doplavat k jeskyni. Odměnou je vám nádherný vodopád skrz který proniká sluneční jas. Stojí to za tu námahu… krásný osvěžující zážitek.

Wadi Tiwi
Do Wadi Tiwi se dostanete pěšky po stezce, která vás povede podél řeky a jejím korytem. Cestu lemují datlové a fíkové háje. Procházíte přes vesničky, kde můžete obdivovat složitý systém zavlažovaných teras podepřených plochými kamennými zídkami, jimiž protéká voda. Zavlažovací kanály vedoucí po úbočí hory zavlažují šťavnatou zeleninu a ovoce. Procházíte mezi sady, které na svazích vybudovali zemědělci, kteří zcela jistě netrpí závratěmi, a růžovými zahradami, v nichž poletují motýli. Vádí Tiwi, známé také jako vádí devíti vesnic, nabízí návštěvníkům krásný pohled na venkovský život v sultanátu. Na konci kaňonu se dostanete do poslední vesnice – Mybam. Její malé čtvercové domky stojí na skalnatém výběžku a odměnou vám bude úchvatný výhled.

Wadi Arbaeen
Vádí je tvořeno obrovskou roklí rozkládající se na východní straně pohoří Hadžar. Vychutnejte si nádhernou procházku podél kanálů a malých vodopádů. Půjdete pěšky korytem řeky, částečně se budete brodit a slézat z balvanů a skal v korytu řeky. Užijte si trochu adrenalinu a cestu v chládku, osvěžíte se ve vodě. Podél obou břehů vádí stojí čtyři vesnice proslulé pěstováním datlových palem, banánovníků, citroníků a mangovníků. Procházka končí u nádherného smaragdového vodopádu.

Wadi Damm
V okolí historického města Nizwa leží vádí Damm. Vádí Damm, stejně jako mnoho dalších vádí, je sezónní – hladina vody závisí na srážkách a část roku je údolí vyschlé. Příroda je tu ale tak mimořádná, že stojí za návštěvu v kteroukoliv roční dobu. Ať je vádí zaplavené vodou, nebo vyschlé, je to nádherný úzký kaňon vytesaný hluboko do skal. Eroze vyhloubila jedinečný kaňon a procházka po jeho dně je jednoduše úžasná. Když je dost vody, budete se brodit, plavat, skákat ze skály do průzračně čisté vody…

Itinerář pro vás:

Ománem po vlastní ose – hory, pouště, historie, moře

Omán na vás dýchne svojí pohádkovou atmosférou. Přátelská země, která vás okouzlí. Ukážeme vám její historii, hory, vádí, poušť i města. Projdete se, zažijete safari v poušti a nakonec si i odpočinete u moře. Dozvíte se, jak ománští obchodníci a námořníci ovlivnili Evropu a budete obdivovat její rozmanitou přírodu.

Další zážitky

Poušť omán, ubytování v poušti omán, safari v poušti, poušt wahiba omán, poušť sharqiya omán, zájezd omán, dovolená omán

Poušť Wahiba – život Nomádů

V Sharqiya Sands, také známé také jako Wahiba Sands, vás obklopí zvlněné duny a pouštní vegetace. Písečné duny se před vámi táhnou jako nekonečný oceán písku. Při slunci položeném nízko na obzorem poušť působí, jako by byla stvořena ze zlata. Tyto větrem tvarované duny, z nichž některé dosahují výšky až 100 m, patří do jedné z nejkrásnějších písečných pouští na světě. Wahiba Sands se rozkládá na ploše zhruba 180 x 80 km. Přespat uprostřed pouště v některém z luxusních kempů je životní zážitek. Obloha plná hvězd a ticho vás obklopí a vstoupí do vaší duše. Na noc v poušti nikdy nezapomenete.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Musandam omán, poloostrov musandam, horská turistika omán, treky omán, zájezd omán, dovolená omán, severní omán

Poloostrov Musandam – kde z moře vystupují horské vrcholy

Poloostrov Musandam s okolními ostrovy je nejsevernějším cípem Ománu. Skály vystupují přímo z tyrkysového moře. Mezi srázy skal jsou “vytesané” úzké zátoky. Výhledy, které se vám tu otevřou, jsou často přirovnávány k norským fjordům. Musandan přitahuje návštěvníky svojí vznešenou krajinou rozeklaných vrcholků pohoří Hadžar.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Pohoří Hadžář, al-hadžar, horská turistika omán, treky omán, zájezd omán, dovolená omán, jabel shams omán, wadi ghul

Pohoří Hadžar

Pohoří Al Hadžar je díky své nádherné horské krajině a chladnějším teplotám samo o sobě důvodem, proč do Ománu cestovat, bez ohledu na další krásy a atrakce sultanátu. Pohoří Hadžar vytváří nádhernou a dramatickou scenérii. Pobyt v horách je skvělou základnou pro poznávání celého regionu. Máte rádi horskou turistiku? Pak neváhejte. Budete unešeni krásou zdejší krajiny.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

velká mešita maskat, maskat omán, zájezd omán, dovolená omán, muscat omán, ubytování omá

Maskat – arabská pohádka

Hlavní město Ománu vás nadchne svojí atmosférou a vtáhne vás do poetické Arábie. Ve starém Maskatu najdete tradiční trhy, kolem vás stojí staré nízkopodlažní nabílené domy a na pozadí ční vyschlé holé kopce a skály. Na nábřeží zajdete do čajovny nebo se stavíte v některé z restaurací. Projdete se po pobřežní promenádě ve starém městě. Nebo naopak objevíte tradiční, avšak moderní Královskou operu a Velkou mešitu sultána Kábúse. Maskat je skvělým místem, odkud můžete vyrážet na výlety do okolí.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

nizwa omán, pevnost nizwa, hrady omán, zájezd omán, dovolená omán, omán pevnosti, omán zájezd

Pevnosti Bahla, Nizwa, Jabrin – tudy kráčí dějiny

Omán stál na křižovatce starých obchodních tras z Indie do Evropy, které bylo třeba bránit a zajistit bezpečný průchod obchodních karavan… a samozřejmě vybrat cla a daně. Stejně jako ománští námořníci kontrolovali celé pobřeží východní Afriky od Somálska po Tanzanii, tak pozemní obchodní trasy byly pod kontrolou Ománců a zdrojem velkých příjmů. Takový poklad bylo třeba bránit i silou… Pevnosti a hrady jsou toho dokladem.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.