menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Pevnosti Bahla, Nizwa, Jabrin – tudy kráčí dějiny

Omán stál na křižovatce starých obchodních tras z Indie do Evropy, které bylo třeba bránit a zajistit bezpečný průchod obchodních karavan… a samozřejmě vybrat cla a daně. Stejně jako ománští námořníci kontrolovali celé pobřeží východní Afriky od Somálska po Tanzanii, tak pozemní obchodní trasy byly pod kontrolou Ománců a zdrojem velkých příjmů. Takový poklad bylo třeba bránit i silou… Pevnosti a hrady jsou toho dokladem.

Kdy cestovat: říjen - duben

Kam cestovat: Omán

Kolik času potřebuji: 2 - 3 noci

Pevností stojí v Ománu víc v různém stavu – od rozpadlých zřícenin po zrekonstruované hrady. Většina pevností byla postavena z “vepřovic”, pálené cihly tehdejší stavitelé nepoužívali. Každý déšť tak působil stavbě velké škody. Pevnosti Bahla, Jabrin a Nizwa patří k těm zachovalým a opraveným.

Bahla
Opevněné město Bahla, o kterém se traduje mnoho legend a mýtů, je téměř povinnou zastávkou na vaší cestě. Bahla je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V labyrintu pevnostního komplexu, který byl postaven mezi 12. a 15. stoletím kmenem Banu Nebhan a následně rozšiřován dalšími vládnoucími dynastiemi, najdete strážní věže, žalář, mešity, obytný palác i studny.

Podle legendy kmen Banu Nebhan požádal kouzelné džiny, mocné duchy předislámské arabské mytologie, aby pevnost postavili během jediné noci, kdy obráncům hrozil útok ze strany nepřátel. Zda je to pravda nebo pověst, je dodnes nezodpovězená otázka. Z vyhlídkové terasy vedle pevnosti se otevře výhled na staré hliněné domy a ruiny ve městě, které se rozkládá okolo hradu. Město jako takové je obklopené datlovými plantážemi. Datle jsou jedním z produktů, které si tu můžete koupit jako chutnou sladkou památku na Omán.

Bahla je také proslulá keramikou pálenou ve zdejších pecích. Podle legend jsou místní hrnčíři obdařeni obzvlášť šikovnýma rukama. Keramiku, šperky, řemeslné výrobky, koberce a další zboží si můžete prohlédnout a koupit na starém tržišti v Bahle a možná budete mít možnost vidět hrnčíře v akci v nedaleké dílně.

Nizwa – náboženské a kulturní dědictví Ománu
Nizwa byla hlavním městem Ománu v 6. a 7. století. I dnes tu cítíte její duchovní a náboženskou tradici. Je to místo, kde se minarety mešit tyčí nad pískovými fasádami městských domů obklopených pohořím Hadžar. Díky své poloze ve vnitrozemí, které limitovalo vnější vlivy a kontakty s okolím (na rozdíl od Maskatu, který byl díky přístavu kosmopolitním centrem), měla Nizwa vždy silný vztah k náboženskému a kulturnímu dědictví.

Pevnost Nizwa pochází ze 17. století. Pevnost s kulatou strážní věží a vysokými hradbami chránila město před nájezdníky a dnes je hlavní turistickou památkou. Uvnitř pevnosti je muzeum, které stojí za návštěvu. Na nedalekém náměstí Nizwa Souq pak nakoupíte stříbrné šperky, delal (tradiční konvice na kávu), šafrán, datle a koření.

V 10 minut jízdy vzdáleném parku Falaj Daris, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout falajský kanál – starobylý, ale přitom velmi účinný způsob zavlažování. Tento kanál, stejně jako téměř stovka dalších, napájí 8 km vzdálenou palmovou oázu Nizwa a okolní zemědělské farmy.

Jabrin
Pevnost Jabrin je jednou z nejzajímavějších v Ománu. Nazývat ji pevností je trochu nadsazené, protože ji původně nechal postavit mírumilovný imám z dynastie Ja’aruba v roce 1670 jako svůj domov. Následně sloužila jako útočiště pro podobně učené imámy. K původní stavbě byla časem přistavěna obranná zeď a dělové věže, které se čas od času využily při obraně…

Itinerář pro vás:

Ománem po vlastní ose – hory, pouště, historie, moře

Omán na vás dýchne svojí pohádkovou atmosférou. Přátelská země, která vás okouzlí. Ukážeme vám její historii, hory, vádí, poušť i města. Projdete se, zažijete safari v poušti a nakonec si i odpočinete u moře. Dozvíte se, jak ománští obchodníci a námořníci ovlivnili Evropu a budete obdivovat její rozmanitou přírodu.

Další zážitky

Poušť omán, ubytování v poušti omán, safari v poušti, poušt wahiba omán, poušť sharqiya omán, zájezd omán, dovolená omán

Poušť Wahiba – život Nomádů

V Sharqiya Sands, také známé také jako Wahiba Sands, vás obklopí zvlněné duny a pouštní vegetace. Písečné duny se před vámi táhnou jako nekonečný oceán písku. Při slunci položeném nízko na obzorem poušť působí, jako by byla stvořena ze zlata. Tyto větrem tvarované duny, z nichž některé dosahují výšky až 100 m, patří do jedné z nejkrásnějších písečných pouští na světě. Wahiba Sands se rozkládá na ploše zhruba 180 x 80 km. Přespat uprostřed pouště v některém z luxusních kempů je životní zážitek. Obloha plná hvězd a ticho vás obklopí a vstoupí do vaší duše. Na noc v poušti nikdy nezapomenete.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Musandam omán, poloostrov musandam, horská turistika omán, treky omán, zájezd omán, dovolená omán, severní omán

Poloostrov Musandam – kde z moře vystupují horské vrcholy

Poloostrov Musandam s okolními ostrovy je nejsevernějším cípem Ománu. Skály vystupují přímo z tyrkysového moře. Mezi srázy skal jsou “vytesané” úzké zátoky. Výhledy, které se vám tu otevřou, jsou často přirovnávány k norským fjordům. Musandan přitahuje návštěvníky svojí vznešenou krajinou rozeklaných vrcholků pohoří Hadžar.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

velká mešita maskat, maskat omán, zájezd omán, dovolená omán, muscat omán, ubytování omá

Maskat – arabská pohádka

Hlavní město Ománu vás nadchne svojí atmosférou a vtáhne vás do poetické Arábie. Ve starém Maskatu najdete tradiční trhy, kolem vás stojí staré nízkopodlažní nabílené domy a na pozadí ční vyschlé holé kopce a skály. Na nábřeží zajdete do čajovny nebo se stavíte v některé z restaurací. Projdete se po pobřežní promenádě ve starém městě. Nebo naopak objevíte tradiční, avšak moderní Královskou operu a Velkou mešitu sultána Kábúse. Maskat je skvělým místem, odkud můžete vyrážet na výlety do okolí.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Pohoří Hadžář, al-hadžar, horská turistika omán, treky omán, zájezd omán, dovolená omán, jabel shams omán, wadi ghul

Pohoří Hadžar

Pohoří Al Hadžar je díky své nádherné horské krajině a chladnějším teplotám samo o sobě důvodem, proč do Ománu cestovat, bez ohledu na další krásy a atrakce sultanátu. Pohoří Hadžar vytváří nádhernou a dramatickou scenérii. Pobyt v horách je skvělou základnou pro poznávání celého regionu. Máte rádi horskou turistiku? Pak neváhejte. Budete unešeni krásou zdejší krajiny.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Wadi tiwi, turistika omán, koupání vádí tiwi, vádí tiwi, pohoří hadžár, zájezd omán, dovolená omán, oman zajezd

Wádí – rajská lázeň v pouštní krajině

„Wádí“ je arabský výraz pro údolí, která bývají zaplavena vodou. Vádí bývají po velkou část roku suchá, ale během monzunů se naplní vodou a vytvoří nádherné zelené oázy. Ve vádí kráčíte pěšky, brodíte se, plavete, slézáte skály. Nad vámi se tyčí kolmé stěny kaňonu vyhloubeného desítky metrů hluboko. Je to adrenalin a lázeň pro oči i duši současně. „Omán je úrodná země potoků, stromů, sadů a palmových hájů,“ napsal ve 14. století marocký cestovatel Ibn Battuta. Toto tvrzení platí dodnes a není lepší způsob, jak tuto zemi objevit, než projít její úžasná vádí. Poskytují chlad, stín a díky zavlažování i sady plné ovoce.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.