menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Atacama – hvězdná obloha v nejsušší poušti světa

Poušť Atacama, rozprostírající se na severu Chile sevřená mezi Andami a Tichým oceánem, je nejsušší nepolární poušť na planetě, kde prý nepršelo už 500 let, 150 let bez srážek je prokázaných. Nelítostné slunce a pouštní větry vytvořily během tisíciletí krajinu jako z jiného světa s měsíčními údolími, vysokohorskými lagunami, rozpukanými solnými pláněmi a nekonečnými horizonty. Atacama je plná přírodních zázraků včetně horkých pramenů pro vaši lázeň ve výšce až 4.500 m nad mořem.

Kdy cestovat: listopad - duben

Kam cestovat: Chile

Kolik času potřebuji: 4 - 6 nocí

Poušť Atacama je sídlem dvou třetin všech světových observatoří. Vědci z Evropy, Asie a Severní Ameriky se sem hrnou, aby si “hráli” s dalekohledy za miliardy dolarů. Přestože tyto vědecké observatoře nejsou přístupné pro veřejnost, je i běžné pozorování hvězd v Atacamě jedinečný zážitek – vysoká nadmořská výška, čistý vzduch a nulový světelný smog vytvářejí neskutečně nádhernou noční oblohu i bez profesionálních dalekohledů. Údolí Elqui nebo San Pedro de Atacama jsou oblasti, kde návštěvníci mohou navštívit veřejně přístupné observatoře, které se specializují na astroturistiku. Jednu noc tak můžete noční oblohu pozorovat profesionálním dalekohledem a dozvědět se mnoho zajímavého, a další noc získat perspektivu místních domorodců a přespat pod báječným baldachýnem noční oblohy. Noc pod širou oblohou (nebo v lodži v pokoji s proskleným stropem) je zážitek, který mnoho míst na světě nenabídne. Už několik desítek let tu nepršelo, tak se přeháněk nemusíte obávat.

Výchozím bodem pro objevování Atacamy je městečko San Pedro de Atacama. Tady najdete obchůdky, kavárny, restaurace… zkrátka civilizaci. Dál už je to jen čistá příroda. Nedaleko San Pedro de Atacama se otevírá nadpozemské Měsíční údolí (Valle de la Luna).

Měsíční údolí je nejznámější částí pouště Atacama. A to z dobrého důvodu. Při jízdě nebo treku Měsíčním údolím si připadáte skutečně jako na Měsíci. Od okamžiku, kdy sem vstoupíte, se stanete součástí obrovského pustého prostoru. Můžete volně šplhat po dunách a hřebenech, prolézat jeskyněmi a chodit po horách, projet údolím na kole… jak se vám zlíbí. Na vyhlídkách si můžete plně vychutnat úžasný západ slunce.

Gejzíry El Tatio se nacházejí severně od San Pedro de Atacama v nadmořské výšce 4.300 m. Gejzíry jsou dalším místem, které nejde vynechat. Gejzíry neustále vystřikují do vzduchu proudy horké vody a mraky páry, které vytvářejí velkolepé efekty. Příroda kolem vás je jako na jiné planetě. Spolu s až strašidelnou atmosférou gejzírů, která krajinu ještě více podbarvuje, se jedná o jedinečné místo. Náš tip pro návštěvu gejzírů je při východu slunce, kdy zlatavé světlo umožňuje skutečně vidět stoupající vodu a pořídit vynikající snímky. A co koupel v horké vodě ve výšce přes 4.000 metrů nad mořem?

Rudé kameny (Piedras Rojas)
Po Měsíčním údolí a gejzírech El Tatio jsou Piedras Rojas dalším jedinečným a odlišným místem v poušti Atacama, a jakmile sem dorazíte, pochopíte. Rovná vodní hladina hrající mnoha odstíny modré je kontrastem k velkým pískovcovým útvarům, které v poledním slunci září rudě. Skály byly v průběhu času erozí “ohlodány” do oblých tvarů rozesetých po krajině. Na dokreslení přírodní nádhery tvoří kulisu na pozadí zasněžené sopky.

Salar de Tara je chilskou odpovědí na slavné solné pláně Salar de Uyuni na druhé straně hranice v Bolívii. Obrovská solná pole se rozprostírají v délce několika kilometrů a na jejich povrchu se nachází jen tenká vrstva vody. To vytváří dokonalé odrazy s oblohou a výhledy, které se táhnou na kilometry daleko.

Atacama je jednoznačně jedno z nejúžasnějších míst v Chile, které nikdy nezklame. Kromě jedinečné přírody tu najdete staré vesnice, oázy se zelení a vodou, staré incké památky, můžete na prkně sjíždět písečné duny…

Itinerář pro vás:

Chile jako na dlani

Pokud plánujete do Chile jednu cestu za život a chcete zažít co nejvíc rozmanitých tváří této geograficky i klimaticky jedinečné jihoamerické země, tohle je cesta pro vás. Kombinujeme přelety a dopravu po zemi tak, abyste si uchovali památku na krásy a nekonečný prostor Chile, ale současně neztráceli dny sezením v autě.

Další zážitky

Torres del Paine, zájezd chile, dovolená chile, chile turistika, chile treky, chile túry, chile hory, torres del paine chile

Patagonie – na konci světa

Větrem bičovaná chilská Patagonie přitahuje cestovatele s touhou po nedotčené přírodě. Patagonské ledovce se pomalu sesouvají do smaragdových jezer, divoké fjordy se táhnou mezi okolními lesy a vrcholky And mizí v šedivých mracích. Patagonie lákala Magellana, Darwina a dokonce i Butche Cassidyho a Sundance Kida.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

vinice chile, víno chile, údolí elqui, zájezd chile, dovolená chile, zájezd za vínem, chilské víno zájezd

Za vínem do Central Valley

Chcete-li ochutnat to nelepší chilské víno, musíte za ním do Chile. Ta nejlepší vinařství prodávají svoji produkci doma a “dobré“ víno se z Chile nevyváží. Užijete si atmosféru farem položených v krásné a rozmanité přírodě od vinic pod vrcholky zasněžených And po zvlněnou krajinu středního Chile. Tradice výroby vína se datuje již od 16. století, kdy španělští dobyvatelé přivezli do oblasti vinnou révu.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

horké prameny chile, lázně chile, spa chile, zájezd chile, dovolená chile, villarica chile, horké prameny Puritama Hot Springs

Spa v horkých přírodních pramenech

Zapomeňte na stres, shon a oddejte se horkým pramenům, které vyvěrají v různých částech země. Stejně jako je Chile rozmanitá země, tak i prameny nabídnou odlišné zážitky. Poblíž San Pedro de Atacama relaxujete v horké lázni ve výšce 4.300 metrů nad mořem a lázeň dokreslí výhledy do nekonečné Atacamy. V centrální oblasti si k lázni dopřejete vybrané gurmánské zážitky – tato oblast je proslavená skvělou kuchyní. A konečně, horké prameny s luxusním zázemím najdete na jihu Chile.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

lyžování chile, lyžařský zájezd chile, chile zájezd, lyže chile, ester ledecká chile, dovolená chile, dovolená chile lyžování

Lyžování v Andách

Chybí vám v létě lyžování? Přidejte se k českým i světovým lyžařům, kteří v chilských lyžařských střediscích už poctivě trénují na novou sezonu, a vyrazte si zalyžovat během našich letních prázdnin. V Chile nasněžilo, vrcholky And jsou pokryté prašanem a střediska vítají své hosty. Že je to bláznivé? Ano, no a? A není to lepší než ležet u moře v Řecku nebo na Maledivách?

Přidat do záložek Nezávazně poptat

plavby chile, puerto natales, punta arenas, zájezd chile, patagonie chile, dovolená chile, dovolená plavba, cruise patagonie

Plavba po patagonských fjordech

Pobřeží Chile lemuje asi 5 000 ostrovů a ostrůvků. Většina z nich je neobydlená a bez lodi nepřístupná. Právě odlehlost a nulové osídlení činí plavbu po chilských fjordech naprosto jedinečnou. Jste uprostřed úchvatné přírody. Není jinak moc možností, jak prozkoumat patagonské fjordy a těžko přístupné zátoky jinak než právě lodí.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

údolí elqui chile, poušť atacama chile, hvězdy chile, pozorování hvězd chile, zájezd chile, dovolená chile, pisco nápoj, pisco sour

Ochutnejte pisco v údolí Elqui

Mezi Chile a Peru už léta zuří hádky o to, kdo jako první vytvořil silný likér známý jako pisco – a kdo ho dnes umí vyrobit nejlepší. Pokud chcete “zasáhnout” do této “války”, budete muset navštívit údolí Elqui a zdejší příhodně pojmenované letovisko Pisco Elqui – a ochutnat tuto ohnivou vodu přímo u zdroje.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

zájezd chile, dovolená chile, chile turistika, chile treky, chile túry, chile hory, sopky chile

Zdolejte svoji sopku – treky pod kouřícími vulkány

Chilský region Araukánie se rozkládá v jižní části středního Chile, těsně nad jezerní oblastí a pod centrální planinou. Sopek je tu tolik a každá je jiná, že jedna dovolená vám stačit nebude. Právě sem míří milovníci hor, horské turistiky a treků. Je to úžasná část Chile pro každého, kdo miluje horskou turistiku a troufne si vystoupat na aktivní vulkán… bez ohledu na kondici a zkušenosti se najde ta správná sopka pro každého.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

velikonoční ostrov, zájezd chile, dovolená chile, zájezd velikonoční ostrov, zájezd rapa nui, moai sochy, sochy pavel pavel

Velikonoční ostrov – Rapa Nui

Žádné jiné obydlené místo na naší planetě není tak izolované jako Velikonoční ostrov – Rapa Nui. Právě tato osamocenost (nejbližší sousedi žiji 1.900 km daleko) mu dodává autenticitu a auru fascinujícího tajemna. Objevte jedinečnou kulturu obyvatel Rapa Nui, ochutnejte typickou gastronomii, kupte si místní produkty, jako např. proslulý med z Rapa Nui… a především poodkryjte tajemství kamenných soch moai, kterých je na ostrově více než 800.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

arica chile, tradice chile, zájezd chile, dovolená chile, historie chile, zvyky a kultura chile, mumie chile, Chinchorro mumie

Nejstarší mumie na světě v Arice

Již před 5.000 lety vyvinul chilský kmen Chinchorro techniku mumifikace. Mrtvola byla zbavena svalů a za pomoci hůlek a jílu bylo tělo vyztuženo a vytvarováno. Na tváře a pohlavní orgány použili minerální pigmenty a detaily vymodelovali. Důraz byl kladen na ústa a otevřené oči. Tělo tak vypadá jako “živé”. Celé tělo pak potřeli manganem a vznikla černá lesklá mumie… to musíte vidět.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

mapučové chile, původní kmeny chile, tradice chile, zájezd chile, dovolená chile, historie chile, zvyky a tradice chile

Mapučové – indiánská kultura, tradice, historie

Po příchodu španělských dobyvatel v 16. století do Chile z původních indiánských kultur moc nezbylo. Mapučové si své tradice dokázali uchovat po dobu kolonizace, a dokáží to i v dnešní moderní době. My můžeme jen obdivovat, jak žijí v harmonii s přírodou. Jak sami říkají: “Planeta země je naše matka “Pacha Mama”. Je naším domovem a musíme s ní a přírodou žít v harmonii, úctě a lásce.” Mapučové to dokáží…

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Torres del Paine, zájezd chile, dovolená chile, chile turistika, chile treky, chile túry, chile hory, patagonie chile

Torres del Paine

Torres del Paine jsou velkolepě tvarované žulové skály a masívy, které se tyčí nad krajinou plnou jezer a ledovců. Jste tu možná v nejneuvěřitelnějším národním parku Jižní Ameriky. Je to srdce horské turistiky a zjistíte, proč je Patagonie známá jako „Konec Světa“. Samotný park je obrovský – rozkládá se na ploše 2.400 km2 a pro outdoorové nadšence je to splněný sen – budete se zde cítit jako „dítě v cukrárně“, které se snaží přijít na to, kterou sladkost chce ochutnat jako první.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

valparaiso chile, zájezd chile, dovolená chile, lanovka chile, lanovka valparaiso, výtah valparaiso, výtah chile

Projeďte se lanovkou ve Valparaisu

Vrže to, třese se to, a funguje to. Lanovky jsou v kopcovitém Valparaísu nezbytným dopravním prostředkem už od roku 1883. Dodnes jich tu funguje 16 a Valparaíso drží světový rekord v počtu zubaček na jedno město. Spolu s barevnými fasádami domů, hudebníky a zpěváky v uličkách patří právě lanovky k Valparaísu jako Karlův most k Praze.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

santiago de chile, noční život santiago, zájezd chile, dovolená chile, chile jídlo, víno chile

Santiago de Chile – protančete noc

Rádi zajdete po setmění do baru a domů se vracíte nad ránem? V Santiagu si noci užijete, v barech se začíná žít s půlnocí a rej se nezastaví až do východu slunce. Bohémská čtvrť Bellavista je středem chilského nočního života s bary a kluby, které uspokojí milovníky všech hudebních stylů.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.