menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Zdolejte svoji sopku – treky pod kouřícími vulkány

Chilský region Araukánie se rozkládá v jižní části středního Chile, těsně nad jezerní oblastí a pod centrální planinou. Sopek je tu tolik a každá je jiná, že jedna dovolená vám stačit nebude. Právě sem míří milovníci hor, horské turistiky a treků. Je to úžasná část Chile pro každého, kdo miluje horskou turistiku a troufne si vystoupat na aktivní vulkán… bez ohledu na kondici a zkušenosti se najde ta správná sopka pro každého.

Kdy cestovat: prosinec - duben

Kam cestovat: Chile

Kolik času potřebuji: 3 - 7 nocí

Máte rádi treky, tůry, hory a sopky? Pak jste na správné místě, protože Chile má přes 2000 vulkánů. A přibližně čtvrtina z nich je potenciálně stále aktivních, včetně nejvyšší sopky na světě, Ojos del Salado. Dokud seismografy zůstanou klidné, expedice na vrchol Ojos del Salado je nezapomenutelná, avšak vyčerpávající dvoutýdenní tůra, a neopakovatelný životní zážitek. Ale existuje spousta dalších vrcholů, které můžete zdolat na denním treku nebo ne s takovou námahou. Na kterou sopku vyrazit? Tady jsou naše tipy:

Villarrica

Villarrica je známá jako jedna z nejaktivnějších chilských sopek a je také oblíbeným cílem začínajících horolezců. Na její vrchol každoročně vystoupí zhruba 14 000 lidí. Pro začátečníky a běžné milovníky horské turistiky je Villarrica je považována za jeden z nejlepších a nejsnáze dosažitelných vrcholů v Andách.

Stratovulkán dosahuje výšky 2 860 metrů nad mořem. Je nejzápadnějším vulkánem v Mocha-Villarrica Fault Zone a také nejvýchodnějším vulkánem v Pacifickém ohnivém pásu. Z úpatí hory na vrchol vystoupáte asi 1 575 výškových metrů středně náročného stoupání, z nichž žádné není příliš technické. Výstup trvá asi pět hodin a je ideální buď na jednodenní výlet, nebo (pokud máte zájem prozkoumat svahy o něco podrobněji) i na dvoudenní trek.

Jedním ze zážitků při výstupu na tuto aktivní sopku, která naposledy vybuchla v roce 2015, je výhled do kráteru. Občas je z něj vidět stoupající kouř od lávy, která v kráteru bublá.

Lanin

Lanin, který se nachází nedaleko Villarricy v rámci stejného pásu stratovulkánů Mocha-Villarrica Fault Zone, je jednou z nejznámějších sopek severní Patagonie. Je o téměř 1.000 m vyšší než Villarrica. Na vrcholu také nenajdete kráter. Naopak kuželovitý vrchol pokrytý ledovcem je díky své výšce 3 776 m snadno rozpoznatelný už z dálky. Nachází se na hranicích s Argentinou a nahoru vedou trasy z obou stran hranice.

Výstup trvá zpravidla dva dny. Zajímavý je delší čtyřdenní výlet, které zahrnuje jako bonus trochu horolezeckého výcviku před výstupem na vrchol.

Ze dvou cest, kterými se můžete vydat na vrchol, můžete zvolit severní (běžnou) nebo jižní. Běžná trasa vede po severním úbočí sopky a při přístupu na vrchol vyžaduje pouze použití maček a cepínu. Jinak tato trasa zahrnuje převážně pěší chůzi.

Jižní trasa, která ve skutečnosti začíná v Argentině, je mnohem náročnější a vyžaduje pokročilejší horolezecké dovednosti. Abyste se na vrchol sopky dostali z této strany, vydáte se přes ledovec a na různých místech budete muset lézt po skále a ledu. Trochu horolezeckých zkušeností a výcviku tu přijde k dobru.

Llaima
Zasněžený kužel Llaima se tyčí do výšky 3 125 metrů nad mořem a nachází se severněji v regionu Araukánie. Sopka je jednou z nejaktivnějších a zároveň nejvyšších v celém Chile. Naposledy vybuchla v roce 2008 a odborníci se domnívají, že v příštích dvou desetiletích vybuchne ještě dvakrát.

Pro horolezce je však vrchol považován za ideální cíl. Z vrcholu se nabízí nádherný výhled na okolní lesy a údolí. Llaima je proslulá svými přírodními krásami a často je považována za malebnější a méně přeplněnou alternativu k Villarrice.

Vzhledem ke své odlehlé poloze, zhruba 80 kilometrů severovýchodně od Temuca, je třeba se k ní nejdříve dostat. Lezení není příliš náročné, ale vyžaduje určité předchozí horolezecké zkušenosti. Na výstup si doporučujeme vyčlenit tři, nebo raději čtyři dny.

Cestou nahoru se vydáte přes endemické araukáriové lesy (araukárie chilská nebo-li blahočet chilský – stálozelený rozsochatý jehličnan, který roste pouze zde a to již přes 150 mil let, dorůstá výšky až 60 m) a andské laguny, než se vydáte na svahy. K překonání ledovce a výstupu na vrchol je třeba absolvovat středně náročné skalní a ledové lezení. To by však měli zvládnout všichni nadšenci se základními lezeckými zkušenostmi.

Lonquimay

Jen asi 40 kilometrů severně od Llaimy se nachází o něco menší Lonquimay. Aktivní stratovulkán, který naposledy vybuchl během dvou let v letech 1988-1990, se tyčí do výšky 2 865 metrů. Stejně jako Llaima je považován za další ideální horolezecký cíl, a to jak pro relativní nenáročnost treku, tak i pro svůj méně přeplněný vrchol ve srovnání s některými jinými populárními sopkami v této oblasti.

Na vrchol sopky vede řada cest, ale nejjednodušší je základní trasa. Tato trasa vyžaduje po dosažení ledovce použití maček a cepínu. Na výstup vám stačí tři dny. Kráter na vrcholu sopky je pozoruhodný a stojí za to ho obejít. Procházka kolem kráteru zabere asi půl hodiny.

Kdy vyrazit na sopku?

Nejlepší doba pro výstup na některou z jihochilských sopek je v létě a na začátku podzimu – od prosince do dubna.

V letních měsících se průměrné denní teploty pohybují mezi 20 a 25 °C. Teploty se snižují s vyšší nadmořskou výškou, takže je vždy vhodné vrstvit oblečení, protože mezi teplotami na úpatí a na vrcholu sopky mohou být velké rozdíly.

Léto je také nejsušší částí roku, v lednu a únoru jsou průměrně jen čtyři srážkové dny v měsíci, v prosinci, březnu a dubnu je to průměrně šest až osm dní srážek za měsíc.

Další zážitky

velikonoční ostrov, zájezd chile, dovolená chile, zájezd velikonoční ostrov, zájezd rapa nui, moai sochy, sochy pavel pavel

Velikonoční ostrov – Rapa Nui

Žádné jiné obydlené místo na naší planetě není tak izolované jako Velikonoční ostrov – Rapa Nui. Právě tato osamocenost (nejbližší sousedi žiji 1.900 km daleko) mu dodává autenticitu a auru fascinujícího tajemna. Objevte jedinečnou kulturu obyvatel Rapa Nui, ochutnejte typickou gastronomii, kupte si místní produkty, jako např. proslulý med z Rapa Nui… a především poodkryjte tajemství kamenných soch moai, kterých je na ostrově více než 800.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Torres del Paine, zájezd chile, dovolená chile, chile turistika, chile treky, chile túry, chile hory, torres del paine chile

Patagonie – na konci světa

Větrem bičovaná chilská Patagonie přitahuje cestovatele s touhou po nedotčené přírodě. Patagonské ledovce se pomalu sesouvají do smaragdových jezer, divoké fjordy se táhnou mezi okolními lesy a vrcholky And mizí v šedivých mracích. Patagonie lákala Magellana, Darwina a dokonce i Butche Cassidyho a Sundance Kida.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

santiago de chile, noční život santiago, zájezd chile, dovolená chile, chile jídlo, víno chile

Santiago de Chile – protančete noc

Rádi zajdete po setmění do baru a domů se vracíte nad ránem? V Santiagu si noci užijete, v barech se začíná žít s půlnocí a rej se nezastaví až do východu slunce. Bohémská čtvrť Bellavista je středem chilského nočního života s bary a kluby, které uspokojí milovníky všech hudebních stylů.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Torres del Paine, zájezd chile, dovolená chile, chile turistika, chile treky, chile túry, chile hory, patagonie chile

Torres del Paine

Torres del Paine jsou velkolepě tvarované žulové skály a masívy, které se tyčí nad krajinou plnou jezer a ledovců. Jste tu možná v nejneuvěřitelnějším národním parku Jižní Ameriky. Je to srdce horské turistiky a zjistíte, proč je Patagonie známá jako „Konec Světa“. Samotný park je obrovský – rozkládá se na ploše 2.400 km2 a pro outdoorové nadšence je to splněný sen – budete se zde cítit jako „dítě v cukrárně“, které se snaží přijít na to, kterou sladkost chce ochutnat jako první.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

poušť atacama chile, zájezd chile, zájezd atacama, dovolená chile, poušť atacama

Atacama – hvězdná obloha v nejsušší poušti světa

Poušť Atacama, rozprostírající se na severu Chile sevřená mezi Andami a Tichým oceánem, je nejsušší nepolární poušť na planetě, kde prý nepršelo už 500 let, 150 let bez srážek je prokázaných. Nelítostné slunce a pouštní větry vytvořily během tisíciletí krajinu jako z jiného světa s měsíčními údolími, vysokohorskými lagunami, rozpukanými solnými pláněmi a nekonečnými horizonty. Atacama je plná přírodních zázraků včetně horkých pramenů pro vaši lázeň ve výšce až 4.500 m nad mořem.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

arica chile, tradice chile, zájezd chile, dovolená chile, historie chile, zvyky a kultura chile, mumie chile, Chinchorro mumie

Nejstarší mumie na světě v Arice

Již před 5.000 lety vyvinul chilský kmen Chinchorro techniku mumifikace. Mrtvola byla zbavena svalů a za pomoci hůlek a jílu bylo tělo vyztuženo a vytvarováno. Na tváře a pohlavní orgány použili minerální pigmenty a detaily vymodelovali. Důraz byl kladen na ústa a otevřené oči. Tělo tak vypadá jako “živé”. Celé tělo pak potřeli manganem a vznikla černá lesklá mumie… to musíte vidět.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

vinice chile, víno chile, údolí elqui, zájezd chile, dovolená chile, zájezd za vínem, chilské víno zájezd

Za vínem do Central Valley

Chcete-li ochutnat to nelepší chilské víno, musíte za ním do Chile. Ta nejlepší vinařství prodávají svoji produkci doma a “dobré“ víno se z Chile nevyváží. Užijete si atmosféru farem položených v krásné a rozmanité přírodě od vinic pod vrcholky zasněžených And po zvlněnou krajinu středního Chile. Tradice výroby vína se datuje již od 16. století, kdy španělští dobyvatelé přivezli do oblasti vinnou révu.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

mapučové chile, původní kmeny chile, tradice chile, zájezd chile, dovolená chile, historie chile, zvyky a tradice chile

Mapučové – indiánská kultura, tradice, historie

Po příchodu španělských dobyvatel v 16. století do Chile z původních indiánských kultur moc nezbylo. Mapučové si své tradice dokázali uchovat po dobu kolonizace, a dokáží to i v dnešní moderní době. My můžeme jen obdivovat, jak žijí v harmonii s přírodou. Jak sami říkají: “Planeta země je naše matka “Pacha Mama”. Je naším domovem a musíme s ní a přírodou žít v harmonii, úctě a lásce.” Mapučové to dokáží…

Přidat do záložek Nezávazně poptat

údolí elqui chile, poušť atacama chile, hvězdy chile, pozorování hvězd chile, zájezd chile, dovolená chile, pisco nápoj, pisco sour

Ochutnejte pisco v údolí Elqui

Mezi Chile a Peru už léta zuří hádky o to, kdo jako první vytvořil silný likér známý jako pisco – a kdo ho dnes umí vyrobit nejlepší. Pokud chcete “zasáhnout” do této “války”, budete muset navštívit údolí Elqui a zdejší příhodně pojmenované letovisko Pisco Elqui – a ochutnat tuto ohnivou vodu přímo u zdroje.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

horké prameny chile, lázně chile, spa chile, zájezd chile, dovolená chile, villarica chile, horké prameny Puritama Hot Springs

Spa v horkých přírodních pramenech

Zapomeňte na stres, shon a oddejte se horkým pramenům, které vyvěrají v různých částech země. Stejně jako je Chile rozmanitá země, tak i prameny nabídnou odlišné zážitky. Poblíž San Pedro de Atacama relaxujete v horké lázni ve výšce 4.300 metrů nad mořem a lázeň dokreslí výhledy do nekonečné Atacamy. V centrální oblasti si k lázni dopřejete vybrané gurmánské zážitky – tato oblast je proslavená skvělou kuchyní. A konečně, horké prameny s luxusním zázemím najdete na jihu Chile.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

valparaiso chile, zájezd chile, dovolená chile, lanovka chile, lanovka valparaiso, výtah valparaiso, výtah chile

Projeďte se lanovkou ve Valparaisu

Vrže to, třese se to, a funguje to. Lanovky jsou v kopcovitém Valparaísu nezbytným dopravním prostředkem už od roku 1883. Dodnes jich tu funguje 16 a Valparaíso drží světový rekord v počtu zubaček na jedno město. Spolu s barevnými fasádami domů, hudebníky a zpěváky v uličkách patří právě lanovky k Valparaísu jako Karlův most k Praze.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

plavby chile, puerto natales, punta arenas, zájezd chile, patagonie chile, dovolená chile, dovolená plavba, cruise patagonie

Plavba po patagonských fjordech

Pobřeží Chile lemuje asi 5 000 ostrovů a ostrůvků. Většina z nich je neobydlená a bez lodi nepřístupná. Právě odlehlost a nulové osídlení činí plavbu po chilských fjordech naprosto jedinečnou. Jste uprostřed úchvatné přírody. Není jinak moc možností, jak prozkoumat patagonské fjordy a těžko přístupné zátoky jinak než právě lodí.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

lyžování chile, lyžařský zájezd chile, chile zájezd, lyže chile, ester ledecká chile, dovolená chile, dovolená chile lyžování

Lyžování v Andách

Chybí vám v létě lyžování? Přidejte se k českým i světovým lyžařům, kteří v chilských lyžařských střediscích už poctivě trénují na novou sezonu, a vyrazte si zalyžovat během našich letních prázdnin. V Chile nasněžilo, vrcholky And jsou pokryté prašanem a střediska vítají své hosty. Že je to bláznivé? Ano, no a? A není to lepší než ležet u moře v Řecku nebo na Maledivách?

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.