menu

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Vyplňte všechna povinná pole

Formulář byl úspěšně odeslán

Děkujeme za odeslání formuláře. Ozveme se Vám jak jen to bude možné.

Po stopách vzbouřenců z lodi Bounty

Téměř každý slyšel dávný příběh o vzpouře na lodi Bounty… ale opravdu málokdo se vydal po stopách tohoto velikého dobrodružství a dokonce se osobně setkal s žijícími potomky těchto vzbouřenců. Ostrov Pitcairn leží uprostřed modrých vod Pacifiku mezi Tahiti a Velikonočním ostrovem, nejbližší pevnina je vzdálená tisíce kilometrů a Pitcairn je tak izolovaný, že se sem dostanete pouze po moři. Naloďte se na palubu lodi Aranui a vydejte se vstříc největšímu dobrodružství vašeho života… právě vyplouváme.

Kdy cestovat: Květen - říjen

Kam cestovat: Francouzská Polynésie

Kolik času potřebuji: 11 nocí

Všechno začalo v roce 1767. Dva Angličané dostali od admirality za úkol „objevit“ jižní kontinent v Pacifiku a stali se prvními Evropany, kteří dopluli na Tahiti. Později ve stejném roce obepluli Hornův mys a v rozbouřených vodách námořník jménem Robert Pitcairn zahlédl vysoký ostrov. Počasí však nedovolilo bezpečné přiblížení lodi. Dokonce ani tehdy zaznamenaná poloha ostrova nebyla přesná, ale ostrov byl i tak pojmenován podle tehdejší tradice jménem svého „objevitele“. Trvalo však dalších 20 let, než ostrov „proslavili“ vzbouřenci z lodi Bounty.

Vzpoura na lodi Bounty by se bez přehánění dala označit jako nejslavnější námořní revolta v dějinách. Loď kapitána Williama Blighea měla za úkol dovézt z Tahiti rostliny chlebovníků, sazenice, které měly poskytnout levnou potravinu pro otroky na Jamajce. Plavba byla komplikovaná a strastiplná, námořníci po 10 měsících na vodě konečně dosáhli Tahiti. Po prožitých útrapách se ocitli doslova a do písmene v ráji: Tahiti, ostrov zalitý sluncem, na jehož břehu námořníky vítaly tancem spoře oděné exotické krasavice, dostatek jídla a vody … Posádka zde musela strávit téměř půl roku, než dorostou sazenice chlebovníků do požadované velikosti, což byla doba dostačující na to, aby si pořídili ženy a založili rodiny. Tuto tropickou idylku však ukončil příkaz k nalodění, který muži přijali s velkou mírou nevole a jejich ženy se slzami v očích.

Loď nicméně vyplula, avšak kapitánův přítel Fletcher Christian se postavil do čela odporu a po třech týdnech plavby vedl ozbrojenou vzpouru a s jeho přívrženci převzali kontrolu nad lodí. Kapitána a hrstku jeho věrných posadili do záchranného člunu a zanechali je ve vlnách oceánu svému osudu. Vzbouřenci se vrátili na Tahiti, ale obávali se pomsty Angličanů a téměř jistého trestu smrti. Fletcher Christian a několik jeho věrných vzali své ženy a vydali se hledat bezpečnější útočiště. Našli si svůj vlastní “ráj na Zemi”, tehdy neobydlený

ostrov Pitcairn. Zde se v roce 1790 usadili a jejich potomci tu žijí dodnes. Námořníci vyložili své osobní věci a zničili loď Bounty, aby po ní nezůstaly žádné viditelné stopy. Na místě dnešní vesnice Adamstown založili osadu a Fletcher Christian je dodnes považovaný za zakladatele moderního osídlení ostrova Pitcairn.

Vaše cesta na ostrov Pitcairn samozřejmě nebude trvat mnoho měsíců a obejde se bez strádání a nedostatku jídla a vody. Naopak slunce, nádherná příroda a krásné přátelské domorodé ženy zůstávají. Vydejte se na plavbu pohodlnou lodí Aranui, která vás zaveze na návštěvu tohoto odlehlého kouta světa. Cestou si navštívíte také atoly souostroví Tuamotu a Gambierovy ostrovy.

Nejmenší britské teritorium, ostrov Pitcairn, má v současnosti asi 50 obyvatel. Jedná se o potomky prvních britských osadníků, vzbouřenců z lodi Bounty, a jejich polynéských žen. Seznamte se s jejich rodinami, poznejte jejich kulturu a historii ostrova.

Pokud máte rádi dobrodružství, která vás zavedou mimo hlavní turistické trasy a vyšlapané cestičky, tak jste ho právě našli. Pouze dvakrát do roka máte možnost podniknout tuto ojedinělou plavbu.

Navštívíte také další ostrov souostroví, neobydlený Oeno. Tento korálový atol je asi 120 kilometrů vzdálený od ostrova Pitcairn, měří v průměru asi 5 kilometrů, uvnitř mělké laguny je kopcovitý ostrov. Oeno je významným domovem mnoha ptačích druhů, nejdůležitější z nich je buřňák Murphyův. V lednu na ostrov Oeno připlouvají na dřevěné lodi obyvatelé Pitcairnu a tráví zde na bílých písečných plážích své prázdniny.

Další zážitky

zájezd francouzská polynésie, dovolená polynésie, markézy, dovolená exotika, plavby na lodi, poznávací zájezd, markézské souostroví, pacifik, tichomoří

Plavby na lodi Aranui – ostrovní putování Francouzskou Polynésií

Vydejte se na plavbu jedinečnou lodí Aranui. Nejedná se o žádné obrovské „plovoucí město“, ale naopak o loď podstatně menší a podstatně užitečnější. Aranui je z poloviny nákladní loď, která zásobuje odlehlé ostrůvky Polynésie a pro jejich obyvatele je prakticky jediným spojením s civilizací. Kromě toho nabízí nádech dobrodružství turistům, kteří rádi zamíří mimo vyšlapané cesty a hlavní turistické trasy. Plavba na Aranui se řadí do kategorie „jednou za život“.

Přidat do záložek Nezávazně poptat

zájezd francouzská polynésie, dovolená polynésie, markézy, dovolená exotika, plavby na lodi, poznávací zájezd, markézské souostroví, pacifik, tichomoří

Markézy

Sopečné souostroví Markézy leží asi 1500 kilometrů severovýchodně od Tahiti. Markézy jsou nádherné a tajemné. Lákaly objevitele, inspirovaly spisovatele, malíře i umělce. Čeká vás tu drsná, ale dechberoucí krajina zelených vrcholků, hlubokých údolí, planin a útesů. Jedná se o jedno z nejodlehlejších souostroví na světě, pouze polovina z jeho 12 ostrovů je obydlených hrdými obyvateli, kteří mají vlastní jazyk i kulturu. Chcete-li zažít autentickou Polynésii, naloďte se, vyplouváme…

Přidat do záložek Nezávazně poptat

Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.